Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na aktywne formy zwalczania bezrobocia

Kat
Na tablicach ogłoszeń pojawiły się już informacje o możliwości korzystania z pożyczek, udziału w szkoleniach czy też odbycia staży, w firmach, które współpracują z urzędem.
Na tablicach ogłoszeń pojawiły się już informacje o możliwości korzystania z pożyczek, udziału w szkoleniach czy też odbycia staży, w firmach, które współpracują z urzędem. KaT
W tym roku więcej bezrobotnych skorzysta ze staży, szkoleń i dotacji na własną firmę. Wzrośnie też liczba pracodawców, którzy zatrudnią bezrobotnych. Dyrektorzy urzędów pracy otrzymali właśnie od ministra pracy i polityki społecznej informacje o kwocie przyznanej na aktywizację bezrobotnych. Pieniędzy jest więcej, niż w zeszłym roku.

Aktywne formy zwalczania bezrobocia, to między innymi prace interwencyjne, roboty publiczne. To także staże absolwenckie, szkolenia, kursy i pożyczki na rozkręcenie własnej działalności przez bezrobotnych oraz dopłaty dla pracodawców na doposażenie stanowisk.

MIŁA NIESPODZIANKA

W styczniu dyrektorzy urzędów dzielili pieniądze na aktywne formy, z tak zwanej puli limitowej. Ta jednak skończyła się już po dwóch tygodniach. Dlatego z niecierpliwieniem czekali na wyliczenia z ministerstwa pracy, które dadzą odpowiedzą na pytanie, ile w tym roku, będą mogli przeznaczyć na staże, pożyczki dla rozwijanie własnego biznesu przez bezrobotnych, czy tak popularne formy, po które sięgają samorządy gmin, jak roboty publiczne.

W ubiegłym roku na Podkarpaciu, na aktywne formy zwalczania bezrobocia przeznaczono aż 280 milionów złotych. Jacek Posłuszny, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie zapewnia, że w tym roku budżet powiatowych urzędów pracy na ten obszar aktywizacji, jest jeszcze większy. - To ponad 350 milionów złotych - cieszy się dyrektor Posłuszny. - Tak spora kwota pozwoli nam zapełnić lukę na rynku bezrobocia i zwiększyć te formy, jak chociażby staże, szkolenia i kursy, które cieszą się wśród bezrobotnych największym zainteresowaniem.

RUSZAJĄ Z AKTYWIZACJĄ

Na razie dyrektorzy PUP-ów otrzymali wstępne zapowiedzi z ministerstwa swoich tegorocznych budżetów na aktywne formy. Pieniądze zostaną przelane na konta za kilka dni. Ale to już wystarczy, by ruszyć z naborem wniosków i chętnych na szkolenia i staże. Na tablicach ogłoszeń pojawiły się już informacje o możliwości korzystania z pożyczek, udziału w szkoleniach czy też odbycia staży, w firmach, które współpracują z urzędem.

Tarnobrzeski PUP dostanie w tym roku ponad 16 milionów złotych. To o trzy miliony złotych więcej, niż w roku ubiegłym. Teresa Huńka, zastępca dyrektora PUP w Tarnobrzegu wyjaśnia, że na stronie urzędu zamieszczono już informacje mówiące o naborze wniosków do poszczególnych programów. - Spodziewany się, że najwięcej chętnych zgłosi się na staże - planuje zastępca Huńka. - W tym roku, położymy nacisk na zwiększenie zatrudnienia w ramach robót publicznych i prac interwencyjnych. Przygotowujemy także nowy cykl szkoleń, w trakcie których, osoby poszukujące pracy podniosą swoje kwalifikacje lub zdobędą nowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie