Samorząd Gorzyc przygotowuje się do restrukturyzacji gminnej oświaty

KaT
Udostępnij:
Ograniczenie zatrudnienia oraz łączenie placówek w zespoły, to sposób władz Gorzyc na ograniczenie wydatków związanych z funkcjonowaniem gminnej oświaty. Pierwsze rozmowy na temat reorganizacji sieci szkół i przedszkoli już na najbliższej sesji rady gminy.

Władze gminy są dalekie od użycia pojęć "zamykamy szkoły", jednak nie kryją, że oszczędności trzeba będzie znaleźć. W tegorocznym budżecie z zaplanowanych 35 milionów złotych na wydatki, prawie 20 milionów złotych pochłonie oświatę. Zarówno radni, jak i wójt gminy mówią głośno, że reorganizacja oświaty jest konieczna, jednak należy ją przeprowadzić w sposób dobrze zaplanowany i przemyślany.

Pierwsze podejścia do tematu były już w ubiegłym roku jednak projekty uchwał kilkakrotnie spadały z porządku obrad sesji. Teraz, jak twierdzi wójt Marian Grzegorzek, ze względu na rosnące wydatki w oświacie, temat należy rozwiązać jak najszybciej. Na początek samorząd chciałby znaleźć przynajmniej milion złotych oszczędności w oświacie.

Więcej w papierowym wydaniu Echa Dnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W gminie Gorzyce wystarczą dwa gimnazja, Jedno w Gorzycach , drugie w Sokolnikach. Gimnazjum we Wrzawach nie ma racji bytu już dzisiaj dużo dzieci uczęszcza do gimnazjum w Gorzycach. W Gorzycach
i Sokolnikach należy powołać zespoły szkół gdzie jeden dyrektor będzie czuwał nad nauczaniem od przedszkola do gimnazjum.
G
Gość
Do likwidacji gimnazjum we Wrzawach, a Sokolniki i Gorzyce zostawić w spokoju.
Moja propozycja zlikwidować:

Gimnazjum w Sokolnikach ( jest w Gorzycach)
Szkołę Podstawową nr 1 w Gorzycach ( jest dwójka)

Furmany zostawic!

A co z gimnazjum we Wrzawach, toż to moloch edukacyjny...trzeba być indolentem aby żądać likwidacji gimnazjum w Sokolnikach. Gimnazja w Sokolnikach i Gorzycach powinny zostać, w gminie Grębów też są dwa: Grębów i Stale, a liczba uczniów sporo niższa. Co do podstawówek, co tak czepiliście się jedynki i jak można chcieć jej likwidacji na rzecz Furman.
A co do oszczędności w urzędzie, zaglądnijcie z ciekawości w budżet i sprawdźcie środki na wynagrodzenia urzędasów i nauczycieli, dokonajcie analizy i wtedy się wypowiadajcie.
G
Gość
REDUKUJCIE I ZACZYNAJCIE OD SIEBIE NA PEWNO SIĘ UDA .
NAUCZYCIELE ONI ZARABIAJĄ KROCIE ICH CHRONI KARTA NAUCZYCIELA WIĘC
TOWARZYSTWO NA WAKACJE, KSIĘGOWOŚC DO GMINY, SPRZĄTACZKI NA 1/2 ETATU I DWIE SZKOŁY DO LIKWIDACJI !

POCZEKAMY ZOBACZYMY
b
belferka
ooczywiscie ze scalic po co te ksiegowe a pani w gminie nie zrobiłaby wypłaty dla nuczycieli czy sekretarka w szkole, w dobie komputerów wszystko jest do zrobienia po jednej szkretarce by wystarczylo a tu przesrost biurokracji ze hej a poco gimnazjum we wrzawach i sokolnikach pytam , askad ma brac gmina na to kase jest jeszcze dużo do likwidacji i sprza taczki wzakładzie pracuja po 8 godzin i jest dobrze a w szkole pare godzin itp,,,,,,,,,,,,,,,,
T
Taki sam a jednak inny
Może warto zastanowić się nad zmianą organów prowadzących. Może połączyć obsługę np. księgową, kadrową. Scalić zarządzanie. Jest jeszcze wiele innych wariantów i możliwych rozwiązań mogących mieć wpływ na zmniejszenie kosztów. Oby tylko w tym wszystkim nie zapomnieć o jakości kształcenia.
K
Kasia
Myślę,że nie należy rozpoczynać oszczędności na lokalnej oświacie , ale dobrze się zastanowić ,gdzie został popełniony błąd (na dużą skalę) finansowy i być konsekwentnym w odzyskaniu sporej sumy pieniędzy:)Czy łączenie klas będzie miało na względzie tzw. dobro dzieci???
G
Gość
Nie ma nic do rzeczy czy ktoś jest ze wsi, czy z miasta, ludzie nie dzielą się na "mieszczuchów i wsiowych" ale raczej na mądrych i głupich i tych drugich jest znacznie więcej na tym forum. A oszczędności w gminie należy poszukać, najlepiej zaczynając od siebie tzn. w urzędzie gminy.
i
iva
Poziom wypowiedzi i obrażanie innych świadczy że faktycznie szkoły nic Wam nie dały -wyrazy współczucia za zmarnowane lata-
M
Maciora.
Tarnobrzeg to miasto???? ciekawe.... przystanki poniszczone , bloki zmalowanie, wszędzie pełno śmieci, i rekordowe bezrobocie!!!!! Oto przykład jakie to miasto
f
fifi
to ja proponuję rozstrzygnięcie tego sporu-niech zlikwidują wszystkie szkoły w gminie to te wszystkie>będą chodzić do szkoły w mieście i wszyscy będą zadowoleni

Zlikwidować gimnazium w soolnikach niech wieśniaki jadą do Tarnobrzega i już jest oszczędność
666
he,he,he...niekumaci !
G
Gość
Gorzyce to również wieś wieśniaku.

Tu znowu jakiś niekumaty, przecież masz jasno napisane, że do Tarnobrzega a Tarnobrzeg to miasto . Jednak w Gminie Gorzyce panuje ciemnota !!!
G
Gość
Likwidujesz szkołę, zainstaluj od zaraz posterunek POLICJI. Z likwidacją szkół uaktywniasz demony pod postacią alkoholizmu, narkotyków, bandytyzmu czy zwykłego złodziejstwa. Jeżeli nie zrozumiałeś za pierwszym czytaniem to znaczy, że szkoły są potrzebne, a Ty musisz odrobić zaległe lekcje. Pozdrawiam trzeźwo myślących !!!

666 - czytasz i głupoty odpisujesz to, że zlikwidują szkołę nie znaczy,że zniosą obowiązek edukacji .....kumasz czy łopatą mam kłaść !
G
Gość
No to pozostaną tylko Koła Gospodyń Wiejskich he, he, he

Babo czytaj ze zrozumieniem , ale cóż wymagać od baby z koła gospodyń wiejskich .
G
Gorzyczanin
Zlikwidować gimnazium w soolnikach niech wieśniaki jadą do Tarnobrzega i już jest oszczędność

Gorzyce to również wieś wieśniaku.
Dodaj ogłoszenie