Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządy liczą na upust cenowy na dostawę energii

Klaudia Tajs
Uczestnicy spotkania prowadzonego przez Roberta Niedbałowskiego, wiceprezydenta Tarnobrzega upoważnili Tarnobrzeg, jako gminę, która ma doprowadzić do podpisania porozumienia międzygminnego.
Uczestnicy spotkania prowadzonego przez Roberta Niedbałowskiego, wiceprezydenta Tarnobrzega upoważnili Tarnobrzeg, jako gminę, która ma doprowadzić do podpisania porozumienia międzygminnego. Klaudia Tajs
Wynegocjowanie atrakcyjnego upustu na dostawę energii do gmin, to główne założenie grupy inicjatywnej, która zebrała się w Tarnobrzegu. Do wspólnego stołu zaproszono samorząd Sandomierza, Nowej Dęby, Gorzyc, Grębowa, Baranowa Sandomierskiego, Tarnobrzega i powiatu tarnobrzeskiego.

Inicjatywa powołania grupy wyszła ze strony Norberta Mastalerza, prezydenta Tarnobrzega. Prowadzący spotkanie Robert Niedbałowski, wiceprezydent Tarnobrzega, nie krył, że wspólne negocjacje i walka o niższe ceny leżą po stronie wszystkich samorządów. - Główny cel powołania grupy to oszczędności - mówił Robert Niedbałowski. - W kraju istnieją już podobne grupy. Działające w porozumieniu gminy wspólnie ogłaszają przetarg na dostawcę energii w efekcie, czego płacą za nią nawet o kilkadziesiąt procent mniej.

LICZĄ NA ZYSKI

Pozytywnie inicjatywę ocenił Marek Bronkowski, zastępca burmistrza Sandomierza, który przypomniał, że podobną inicjatywę miasto podjęło w ubiegłym roku. Jej finałem było podpisanie umowy z firmą na dostawę energii dla wszystkich jednostek finansowanych z budżetu miasta oraz oświetlenie uliczne.

- Udało nam się wynegocjować jedną stawkę, znacznie niższą, od poszczególnych stosowanych dotychczas - przyznał wiceburmistrz Bronkowski.

- Dlatego wydaje mi się, że inicjatywa prezydenta Tarnobrzega pomoże uzyskać jeszcze lepsze warunki do współpracy z zakładem energetycznym.

Robert Pędziwiatr, zastępca wójta gminy Grębów do tarnobrzeskiego spotkania dokładnie się przygotował. W rozmowie z samorządowcami podał, jaki procent budżetu gminy pochłaniają płatności za energię elektryczną.

- Tylko na nasze jednostki z budżetu na energię i dystrybucje wydajemy 907 tysięcy złotych rocznie - wyliczał. - Przetarg będzie prowadzony tylko na energię. Jeżeli założymy, że energia to połowa wydatków czyli jakiejś 450 tysięcy złotych, z czego 10 procent to nasza kwota. Zakładam, że rocznie w budżecie gminy możemy zaoszczędzić około 30 tysięcy złotych. Mówię tylko o Grębowie. Myślę, że gmina Tarnobrzeg ponosi znacznie większe wydatki, dlatego jest o czym rozmawiać.

DWA TYGODNIE NAMYSŁU

Z rozmów z przedstawicielami samorządów wynika, że dotychczas największy wynegocjowany indywidualnie rabat wyniósł do 10 procent. W lepszej sytuacji był tylko Tarnobrzeg, który może pochwalić się już 15 procentowym rabatem. Dlatego uczestnicy spotkania upoważnili Tarnobrzeg, jako gminę, która ma doprowadzić do podpisania porozumienia międzygminnego. Następnie zostanie wyłoniony podmiot, który zajmie się procedurą przetargową na dostawę energii elektrycznej.

Chęć uczestnictwa w grupie energetycznej wójtowie i burmistrzowie sąsiadujących z Tarnobrzegiem gmin mają ostatecznie potwierdzić w ciągu dwóch tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie