Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz. Paradox ponownie na scenie! W sobotę i niedzielę premiera spektaklu tanecznego „(nie) cała ja”

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Krzysztof Zbroszczyk
W sobotę i niedzielę, 27 i 28 lutego, w Porcie Kultury w Sandomierzu odbędą się premierowe spektakle Formacji Tanecznej Paradox z Sandomierskiego Centrum Kultury w choreografii i reżyserii Moniki Magdy. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wokalistka Natalia Ciecierska.

Spektakl „(nie) cała ja” był pierwotnie planowany na czerwiec i październik ubiegłego roku (wejściówki nabyte na przełożony występ zachowują ważność. Osoby, które ich nie mają, mogą w niedzielę obejrzeć bezpośrednią relację online z występu). To kolejne, trzecie widowisko taneczne Formacji Tanecznej Paradox po „Stacji JazzOMIERZ” w 2016 r. oraz „Naznaczonych” w 2018 roku. Tym razem widzowie obejrzą ponad 20 minutowy spektakl do unikalnej muzyki Cristobala Tapia de Veer, Lamberta, Abandoni oraz Agnes Obel, będący odzwierciedleniem przeżyć, emocji i doświadczeń związanych ze sztuką tańca zarówno choreografa jak i młodych tancerek.

Na scenie zaprezentuje się jedenaście tancerek w wieku 13-19 lat, które zatańczą techniką tańca współczesnego oraz modern jazzu. Dla kilku z nich będzie to ostatni pożegnalny występ, podczas którego zaprezentują wszystko to, czego nauczyły się przez 13 lat pracy pod okiem doświadczonej instruktorki i choreografa Moniki Magdy.

Projekt ma dla mnie szczególne znaczenie, bo tańcem opowiada o nas samych. Uwagę skupiłam na słowie Ja, odmienianym w różnych przypadkach - ja to Ty, ja to My, ja to Wy, ja to Oni. W trakcie naszego życia, w szkole, pracy, na ulicy spotykamy ludzi i ich odmienne energie, które kształtują nasze Ja. Naszą fizycznością kierują emocje o szerokim spektrum: empatia, miłość, serdeczność, ale też złość, zawiść, smutek i tęsknota. Ja dotykam, doświadczam, przeżywam, emanuję i współodczuwam. Ja to zbiór nacechowany ludzkimi słabościami. Ja to pasja. Ja to taniec. Ja to skrajne emocje. Ja to piękno, świadomość, dojrzałość. Po prostu cała i nie cała ja – mówi o projekcie Monika Magda.

Formacja Taneczna Paradox
Trenuje nieustannie od 14 lat w Ośrodku Promocji Aktywności Kulturalnej w Sandomierzu. Choreografem i trenerem prowadzącym jest Monika Magda. Dzieci i młodzież skupione są w siedmiu grupach wiekowych o różnym poziomie zaawansowania. Istnieje również grupa specjalna dla pań, która pod profesjonalną opieką rozwija taneczną pasję. Edukacja dostosowana jest do poziomu tancerzy. Bazuje przede wszystkim na technikach: klasycznej, jazzowej, modern jazzowej, współczesnej. Wprowadzona została również akrobatyka. Członkowie zespołu regularnie kilka razy do roku edukują się i rozwijają pasję na warsztatach miejscowych i wyjazdowych (taneczne obozy w Polsce jak i za granicą) z wybitnymi specjalistami w różnych formach tańca m.in. z takimi nazwiskami jak: Aneta Bałon, Sylwana Mazur, Katarzyna i Adrian Bartłomiej Rzetelscy , Piotr Jeznach, Natalia Madejczyk, Bartek Woszczyński, Mateusz Pietrzak i od lat związaną z FT Paradox – Dorotą Koprowską.

Monika Magda
Choreograf i instruktor tańca, zawodowa tancerka w Polsce i za granicą. Członek Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w Warszawie w latach 1994-1996. Do 1999 r. zawodowa tancerka w niemieckich produkcjach musicalowych najsłynniejszych twórców tego gatunku A.L. Webbera i G. Gershwina. W latach 1999-2001 tancerka w popularnym irlandzkim show „Magic of the Dance” wystawianym na najlepszych scen tanecznych Europy. W 2002 roku tancerka i choreograf grupy muzycznej J. J. Goldmana w tournée po Francji. Po 10 latach tanecznej kariery, od 2003 r. choreograf i instruktor tańca w Formacji Tanecznej „Prologos” w Sokolnikach (przez 13 lat). Od 2019 r. na nowo współpracuje także z tarnobrzeskim zespołem Studio Tańca i Ruchu Fram pod kierownictwem Dariusza Chmielowca. W 2012 roku wzięła udział w filmie dokumentalno - fabularnym "Kabaret Śmierci" jako tancerka i choreografka. Nieprzerwanie od 2007 r. prowadzi z sukcesami sandomierską Formację Taneczną Paradox, znaną i podziwianą nie tylko w regionie, wielokrotnie nagradzaną na krajowych i zagranicznych festiwalach. Monika Magda przygodę z tańcem rozpoczęła jako dziecko w 1980 r. w Małych Siarkopolanach, następnie w 1982 r. w tarnobrzeskim zespole Fram. Lekcje tańca Jadwigi Chmielowiec w Wojewódzkim Domu Kultury w Tarnobrzegu zadecydowały o jej artystycznej drodze, którą podąża do dziś.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie