Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony w Stalowej Woli są tylko dla dla niespełna 5000 ludności cywilnej. Nie starczy dla wszystkich mieszkańców

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jeden ze schronów w piwnicy bloku przy ulicy Narutowicza
Jeden ze schronów w piwnicy bloku przy ulicy Narutowicza Zdzisław Surowaniec
Pod koniec lutego ubiegłego roku radny miejski Jerzy Augustyn (klub Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe), pytał o bezpieczeństwo i ochronę ludności cywilnej w Stalowej Woli w sytuacji ewentualnego zagrożenia.

Bezpieczeństwo ludności cywilnej

- Wszystkie siły i środki kieruje się na zbrojenie i uzbrojenie. Nie mówi się w ogóle, a tym bardziej nie robi się nic 
w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa ludności cywilnej, tj. zapewnienia schronienia dzieci, kobiet, ludzi starszych, pracowników na wypadek "W", a więc tej części społeczeństwa, która w chwili jakiejkolwiek agresji, nie będąc zmilitaryzowana, będzie najbardziej narażona na jej skutki - zauważa Jerzy Augustyn.

Dlatego radny zwrócił się z pytaniem do prezydenta jaki jest zakres, poziom 
i ranga obrony i ochrony cywilnej naszych mieszkańców? Na co, jako mieszkańcy możemy liczyć i czego oczekiwać? Ile posiadamy schronów i gdzie? Jaki jest ich stan techniczny, stan wyposażenia, ich możliwości ilościowe i gwarancja bezpieczeństwa schronienia i przetrwania? Czy w ogóle, w ostatnich latach wybudowano schrony, wyznaczono pomieszczenia dla ludności cywilnej, spełniające warunki schronienia i przetrwania?

Schrony ukrycia na terenie miasta

Jak informuje Urząd Miasta w Stalowej Woli zewidencjonowanych jest 51 obiektów o łącznej pojemności dla 4 702 osób. Schrony i  ukrycia na terenie miasta Stalowej Woli zlokalizowane są w budynkach przy ulicach: Popiełuszki 3, Wyszyńskiego 14, 15, 17, 19, 19a, 21, 21a, 23, Narutowicza 9, Staszica 6, 7, 8, 9, 14, 16 ,18, Mickiewicza 16, Metalowców 6, 7, 9, Hutnicza 10, 13, Dąbrowskiego 5, 7. Schrony i miejsca ukrycia w czasie pokoju są użytkowane przez mieszkańców np. na piwnice, sale zebrań, magazyny, świetlice, siłownie i inne.

Z większością właścicieli, administratorów i zarządców budynków mieszkalnych, w których znajdują się budowle ochronne zostały podpisane porozumienia, precyzujące użytkowanie budowli ochronnych w czasie pokoju oraz terminu w jakim muszą opuścić takie pomieszczenie od chwili wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości obronnej państwa, z jednoczesnym ich opróżnieniem z  przedmiotów własnych i przywróceniem funkcji ochronnych. Pozostałe 20 obiektów ochronnych, znajduje się na terenie dawnej huty oraz elektrowni dla załóg zakładów pracy.

Droga do najbliższego schronu

Na podstawie danych zebranych podczas ubiegłorocznego przeglądu zleconego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przygotowywana aplikacja dla ludności, która będzie miała za zadanie wskazać drogę do  najbliższego schronu lub miejsca ukrycia. Przegląd ten miał za zadanie pokazać również rząd wielkości potrzebnych środków na doposażenie i remont schronów i ukryć.

Z kolei aktualnie obowiązujące krajowe przepisy prawne, nie regulują spraw obrony cywilnej, a co za tym idzie utrzymania, konserwacji, modernizacji oraz projektowania i budowania nowych budowli ochronnych. Wspomniane przepisy jak czytamy w odpowiedzi powinny określać w szczególności: podmioty odpowiedzialne za utrzymanie gotowości zasobów budownictwa ochronnego oraz źródła finansowania procesu inwestycyjnego tworzenia nowych budowli ochronnych i przedsięwzięć remontowych mających na celu zapewnienie właściwego stanu dotychczasowych zasobów.

Natomiast uwaga radnego dotycząca budowania schronów w nowo powstających obiektach, została przekazana do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie