MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Serce kobiety męskiemu nierówne - dlaczego kobiety częściej na nie chorują? Jak temu zaradzić?

Iwona ROJEK
Z przyczyn kardiologicznych umiera w Polsce około 57 procent kobiet i 48 procent mężczyzn. Ciągle słyszymy o zawałach serca występujących u mężczyzn, a zagadnienie chorób krążenia u kobiet jest ciągle niedocenianym problemem.
Serce kobiety męskiemu nierówne - dlaczego kobiety częściej na nie chorują? Jak temu zaradzić?

Profesor Beata Wożakowska-Kapłon, ordynator I Oddziału Kardiologii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii podkreśla, że chociaż u kobiet dominuje poczucie zagrożenia chorobami nowotworowymi, to właśnie zawał serca, niewydolność serca i udar mózgu są dla Polek największym zagrożeniem. Pogląd, że miażdżyca, zawał serca i udar mózgu dotyka częściej mężczyzn powoduje, że kobiety bagatelizują problem.

- Główne czynniki ryzyka: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, otyłość, cukrzyca, nieprawidłowe nawyki żywieniowe i mała aktywność fizyczna występują zarówno u kobiet, jak u mężczyzn - mówi profesor Wożakowska-Kapłon. - Jednak bardziej negatywnie wpływają na serca kobiet. W porównaniu z mężczyznami zachorowania i zgony z powodu chorób układu krążenia u kobiet występują o około 10 lat później.

U kobiet nadciśnienie tętnicze jest najczęstszą chorobą naczyniową. Przed 40. rokiem życia panie chorują rzadziej na nadciśnienie tętnicze niż mężczyźni, w przedziale wiekowym 40-59 lat proporcje się wyrównują, natomiast po 60. roku życia jest ono częstsze u płci żeńskiej. Uważa się, że u młodych kobiet estrogeny zapobiegają rozwojowi nadciśnienia przez swój naczyniorozszerzający wpływ, potem w okresie menopauzy panie przestają już być chronione. Podczas menopauzy ustaje ochronny wpływ estrogenów i zaznacza się wzrost ciśnienia tętniczego, potęgowany często zwiększającą się masa ciała. Hormonalną terapię zastępczą uważa się za "złoty standard" leczenia zmniejszającego uciążliwe objawy przekwitania, takie jak uderzenia gorąca, poty, zaburzenia koncentracji, jednak jej wpływ na ryzyko sercowo-naczyniowe nadal wymyka się jednoznacznym ocenom.

Z kolei stosowanie przez kobiety doustnych leków antykoncepcyjnych może podnosić ciśnienie i gdy używamy ich ciągle, może wystąpić nadciśnienie tętnicze. Optymistyczne jest jednak to, że po odstawieniu środków antykoncepcyjnych ciśnienie wraca do wartości sprzed terapii. Do wzrostu ciśnienia u kobiet mogą przyczynić się także środki stosowane na migreny, zawierające alkaloidy sporyszu i niesterydowe leki przeciwzapalne, chętnie przyjmowane przy dolegliwościach stawowych.
Niekiedy nadciśnienie pojawia się w ciąży i rozpoznaje się je przy wartościach ciśnienia skurczowego 140 mmHg i/lub 90 mmHg ciśnienia rozkurczowego lub większych i pojawia ono się prawie u 10 procent kobiet. Powikłania nadciśnienia w ciąży, a zwłaszcza stan przedrzucawkowy, stanowią zagrożenie zarówno dla matki jak i dla dziecka.

U kobiet, jak już wspominaliśmy choroba wieńcowa ujawnia się średnio 10 lat późnej niż u mężczyzn, ale zawał leczy się w taki sam sposób jak u mężczyzn. Polega na jak najszybszym udrożnieniu zamkniętego naczynia, co w praktyce oznacza błyskawiczne dotarcie do Ośrodka Kardiologicznego z Pracownią Hemodynamiczną.

Profesor Wożakowska-Kapłon radzi, aby kobiety, dbając o najbliższych nie zapominały o sobie. A przed zachorowaniem najskuteczniej chroni profilaktyka. Zgrabna sylwetka, zdrowe zęby, niepalenie to nie tylko warunek urody, ale i przede wszystkim zdrowia, a kontrola ciśnienia tętniczego, stężenia cholesterolu i glukozy jest tak samo ważna, jak okresowe badania ginekologiczne. Warto wiedzieć, że częsty spacer bywa korzystniejszy od upieczenia ciasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Serce kobiety męskiemu nierówne - dlaczego kobiety częściej na nie chorują? Jak temu zaradzić? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie