Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Setne urodziny Mariana Koperstyńskiego ze Stalowej Woli. Tak świętował piękny jubileusz. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny rozmawia ze stuletnim Marianem Koperstyńskim
Prezydent Lucjusz Nadbereżny rozmawia ze stuletnim Marianem Koperstyńskim Urząd Miasta
W sobotę, 9 grudnia prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Marcinem Maziarzem złożyli w imieniu mieszkańców Stalowej Woli gratulacje oraz życzenia kolejnych, co najmniej 100 lat pełnych zdrowia i radości Marianowi Koperstyńskiemu, który świętował setną rocznicę urodzin.

Podczas tego wyjątkowego spotkania jubileuszowego obecna była również pani Janina, małżonka pana Mariana, która w tym roku obchodzi 93 urodziny! Ponad 73-letni staż małżeński Janiny i Mariana, to powód do wielkich gratulacji i podziękowań za piękny przykład życia.

Marian Koperstyński urodził się 8 grudnia 1923 roku w miejscowości Jaśliska koło Dukli. Mając zaledwie sześć miesięcy życia stracił mamę. Wychowywał się w trudnym czasie dwudziestolecia międzywojennego, w małej, podkarpackiej wiosce. Po wybuchu II wojny światowej, jako szesnastoletni młodzieniec został zesłany do pracy przymusowej na terenie Niemiec, gdzie ciężko pracował w gospodarstwie rolnym z czterema kolegami. Po wojnie trafił na „służbę” do miejscowości Haczów. Szczęście uśmiechnęło się do niego, kiedy otoczyli go opieką ojcowie Michalici z Pawlikowic. W przyklasztornej szkole nauczył się zawodu ślusarza. Po ukończeniu edukacji dwa lata pracował w kopalni węgla w Nowej Rudzie, gdzie poznał swoją żonę Janinę, z którą od 1950 roku żyje w szczęśliwym związku małżeńskim.

W 1952 roku związał przyszłość swoją i swojej rodziny ze Stalową Wolą. Podjął pracę na stanowisku ślusarza w Hucie Stalowa Wola, a w zawodzie pracował 40 lat. Pan Marian ma dwójkę dzieci – syna Zbigniewa i córkę Danutę, czworo wnuków i ośmioro prawnuków.

- Pan Marian z pasją i werwą dzielił się wspomnieniami, pokazując niesamowitą pamięć i sprawność intelektualną, mimo osiągniętego wieku 100 lat. To niezwykłe, jak wiele przeszedł, a jednak zawsze pozostawał niezłomny. Jego historia, to prawdziwa podróż przez trudne czasy, które hartowały jego charakter. Od trudów dwudziestolecia międzywojennego, przez pracę przymusową w Niemczech podczas II wojny światowej, aż po szczęśliwe małżeństwo i pracę w Hucie Stalowa Wola. To wyjątkowa historia, która zasługuje na podziw i szacunek! Panie Marianie, jest Pan inspiracją dla nas wszystkich! Dziękujemy za Pańską pracę, za przykład życia i za to, że jest Pan częścią historii Stalowej Woli. Życzymy jeszcze więcej lat w zdrowiu, otoczenia miłością rodziny i przyjaciół! Dwieście lat Panie Marianie! – gratulował prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Stulatkowie na Podkarpaciu

Około 115 osób na Podkarpaciu pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. Najczęściej stu lat dożywają kobiety, stuletni mężczyźni zdarzają się, ale to rzadkość. Ostatnio sto lat skończył 3 grudnia Bronisław Burdzy zamieszkały w Burdzach w gminie Bojanów, w powiecie stalowowolskim.

Honorowe świadczenie dla stulatków

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury. Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty.

W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia – informuje Wojciech Dyląg – regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat i jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły sto lat po 28 lutego 2022 r., świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie