Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spektakl „Prorok Ilja” znów na scenie w Stalowej Woli. Wstęp wolny

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Scena ze spektaklu „Prorok Ilja” w wykonaniu Teatru „Ad Hoc”
Scena ze spektaklu „Prorok Ilja” w wykonaniu Teatru „Ad Hoc” Zdzisław Surowaniec
Kto nie widział jeszcze spektaklu "Prorok Ilja" w wykonaniu stalowowolskiego teatru „Ad Hoc”? A kto już widział i wybrałby się jeszcze raz? 80-minutowy spektakl z muzyką na żywo zostanie wystawiony w poniedziałek 11 grudnia o godzinie 19:00 na scenie Spółdzielczego Domu Kultury. Wstęp wolny!

Spektakl w Stalowej Woli

Tytułowym bohaterem jest Eliasz Klimowicz, który przed wojną działał na terenie Białostocczyzny. Zbudował cerkiew, pomagał ludziom i czczony jako prorok Ilja postanowił założyć Wierszalin - nowe Jeruzalem. Wyznawcy proroka, zderzając się na co dzień z biedą i mając poczucie beznadziei, postanawiają ukrzyżować go, by Ilja dopełnił dzieło Chrystusa i zbawił świat. Jego ofiara ma być lekarstwem na wszelkie nieszczęścia, choroby, głód, słabe plony. Sztuka trafnie ukazała, że fanatyczna dewocja potrafi zastąpić nie tylko zdrowy rozsądek, ale i chrześcijańskie cnoty.

Reżyser Maria Bembenek sięgnęła po sztukę, która miała premiery w teatrach w Warszawie i Łodzi z udziałem wybitnych aktorów (Andrzej Seweryn) i reżyserów (Mikołaj Grabowski) oraz w Teatrze Telewizji. Choć spektakl dotyka poważnych spraw, nie brak tu licznych akcentów humorystycznych, bowiem jest to jeden ze sposobów na obnażenie fanatyzmu, ludzkiej głupoty i zawiści.

Władysław Zawistowski pisze o sztuce: „Język, choć pełen wulgaryzmów i skatologii, jest językiem immanentnie poetyckim. Pomysł dramaturgiczny - grupa chłopów postanawia ukrzyżować mniemanego Mesjasza, by po raz drugi zbawić upadający świat - szalenie nośny. ( ... ) historia ich wędrówki z krzyżem, pod którym najdosłowniej upadają - to najprawdziwsze współczesne misterium, w którym samo-poświęcenie miesza się z rozpustą, naiwność z brutalnością, ekstaza z prymitywizmem. Jak to w świecie, "że i ni żyć na nim, bladź, ni umierać". „Prorok Ilja” – teatr „Ad Hoc”.

Reżyseria: Maria Bembenek, opracowanie muzyczne i akordeon: Witold Kurzydło. Występują: Paweł Rzeźnik - prorok Ilja, Małgorzata Jarocka – Olga, Ewa Krukowska – Wiera, Damian Marczak – Rotszyld, Jacek Marchewka – Bondar, Leszek Baran – Marczuk, Wojciech Cesnyka – Charyton, Tomasz Gotkowski - Aćko, Anna Nemeczek – Herod, Agata Bulak - Pałaszka, Vasyl Shvets – pijanica, Karolina Rybak – baba, Piotr Zając – chłop.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie