Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka Liugong przejęła biznes maszyn budowlanych HSW

Zdzisław Surowaniec
Przy montowni maszyn budowlanych stanęła na razie taka skromna tablica
Przy montowni maszyn budowlanych stanęła na razie taka skromna tablica Zdzisław Surowaniec
Ostateczna umowa między HSW S.A. a chińską firmą Liugong w sprawie przejęcia biznesu maszyn budowlanych HSW podpisana została 31 stycznia. Od 1 lutego I Oddział HSW działa już jako Liugong Machinery Poland.

W dniu 31 stycznia podpisano ostateczną umowę w formie aktu notarialnego, bowiem spełnione zostały warunki zapisane w umowie warunkowej, podpisanej przed miesiącem.

Agencja Rozwoju Przemysłu nie skorzystała z prawa pierwokupu gruntów znajdujących się w strefie przemysłowej Stalowej Woli, zaś inwestor przelał na konto HSW S.A. umówioną kwotę, stanowiącą część łącznej kwoty zakupu biznesu maszyn budowlanych HSW S.A. (w tym aktywów w postaci 100% udziałów w spółce handlowej Dressta).

Spółka Liugong Machinery Poland, działająca w Stalowej Woli, łączy dorobek materialny, potencjał techniczny, technologiczny, produkcyjny, ludzki oraz know how w zakresie realizacji biznesu maszyn budowlanych Huty Stalowa Wola S.A. z potencjałem rozwojowym i światowymi zasobami Guangxi Liugong Group. Środki pozyskane z transakcji Huta Stalowa Wola S.A. przeznaczy na unowocześnienie produkcji zbrojeniowej i umocnienie swojej pozycji jako polskiego lidera w branży produkcji zbrojeniowej.

- Cieszę się, że udało dopiąć się tę transakcję - powiedział Krzysztof Trofiniak, prezes Huty Stalowa Wola S.A. - Za nami ponad dwa lata negocjacji, przygotowania kilkuset stron umów, zaś przed nami dobre perspektywy dla obu firm: i Liugonga i HSW S.A. - dodał.

- Ten model prywatyzacji, który udało nam się wraz z chińskim partnerem zrealizować w Stalowej Woli, ma unikalne cechy. Polega on na zrównoważeniu interesów wszystkich zainteresowanych stron: od zaspokojenia potrzeb załogi i związków zawodowych, po interesy miasta i gospodarki regionu - mówi Krzysztof Trofiniak.

Po zbyciu Oddziału I na rzecz Ligong Machinery Poland, Huta Stalowa Wola S.A. pozostaje polskim zakładem przemysłowym, specjalizującym się w produkcji zbrojeniowej i kooperacji. Obecnie przychód z produkcji wojskowej i kooperacyjnej HSW S.A. przekracza 300 mln złotych.

- Do końca jednak, niemal do dnia transakcji, rozwijaliśmy także nasz biznes maszyn budowlanych. Byliśmy przygotowani na wszystkie ewentualności; zaś negocjacje prowadziliśmy jako równorzędny i równoważny partner - mówi prezes Huty Stalowa Wola.

- W roku 2011 zwiększyliśmy sprzedaż maszyn budowlanych na kraj o ponad 30%, zaś na eksport zwiększyliśmy o 27%. Dlatego mogliśmy wynegocjować dobrą cenę i dobre warunki sprzedaży. Niemniej dzisiejszy rynek maszyn budowlanych jest bezwzględny; bez zaplecza takiej firmy jak Liugong maszyny ze Stalowej Woli, za 3 lub 5 lat wypchnięte zostałyby z rynku. A tak mają szansę na tych rynkach istnieć i wygrywać z najlepszymi, zachodnimi koncernami.

Dzień 1 lutego 2012 roku zyskuje więc niemal historyczną symbolikę. Biznes maszyn budowlanych HSW S.A., mający blisko 60-letnią tradycję rozwoju własnej myśli technicznej, powiązanej na przestrzeni tych lat z zaawansowanymi technologiami angielskimi, japońskimi i amerykańskimi, przechodzi w ręce globalnej korporacji o chińskim rodowodzie. - Huta Stalowa Wola S.A. będzie oczywiście z nową spółką współpracować. Będziemy dostarczać ważne komponenty do maszyn budowlanych, zaś wzajemne rozliczenia także będą trwały przez kolejne miesiące. Za nową spółkę trzymamy kciuki i obiecujemy ją na miarę naszych możliwości wspomagać - zadeklarował Krzysztof Trofiniak, prezes HSW S.A.

Guangxi LiuGong Machinery należy do 500 największych przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach. Zatrudnia na całym świecie ok. 13 tys. pracowników. Rocznie produkuje 60 tys. maszyn.

Natomiast HSW zatrudnia ponad 2,1 tys. osób, z czego ok. 1,2 tys. pracuje w I Oddziale HSW. Cywilna część huty specjalizuje się w produkcji ciężkiego sprzętu budowlanego: spycharek, układarek rur, ładowarek kołowych i koparko-ładowarek. Poza sprzedażą na rynek krajowy, produkty HSW były lub są eksportowane do ponad 80 krajów na wszystkich kontynentach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie