Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółka wodna zajmie się melioracją gruntów w Radomyślu nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Walne Zgromadzenie Delegatów Gminnej Spółki Wodnej w Radomyślu nad Sanem
Walne Zgromadzenie Delegatów Gminnej Spółki Wodnej w Radomyślu nad Sanem Dawid Wąsikowski
W radomyskim Urzędzie Gminy odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Gminnej Spółki Wodnej w Radomyślu nad Sanem. Sprawozdania z działalności za ubiegły rok, wybory nowego zarządu Gminnej Spółki Wodnej, plany na 2018 rok i dyskusje o problemach spółki - takie były między innymi punkty czwartkowego spotkania.

Podczas spotkania przedstawione zostały sprawozdania rzeczowo – finansowe z działalności za miniony rok oraz plan rzeczowy i finansowy na rok 2018. Te informacje złożył Roman Mazurek z Rejonowego Związku Spółek Wodnych. Walne Zgromadzenie udzieliło absolutorium Zarządowi Gminnemu Spółki Wodnej za ubiegły rok sprawozdawczy. Uchwaliło także budżet na 2018 rok.

Zgodnie z przedłożonymi informacjami na terenie gminy powierzchnia zmeliorowanych gruntów wynosi 1 tysiąc 185 hektarów, a powierzchnia objęta opłatami – 943 hektara. Długość zewidencjonowanych rowów wynosi 104 kilometrów, natomiast ujętych w konserwacji – 11,40 kilometra.

Według przedstawionego sprawozdania za 2017 rok dochody Gminnej Spółki Wodnej wyniosły blisko 62 tysiąca złotych, na które złożyły się składki członków spółki – rolników, składka wniesiona przez Gminę oraz przyznane dotacje z: Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego oraz Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. W ubiegłym roku Spółka poniosła koszty w kwocie 51 tysiąca złotych, na co w głównej mierze złożyły się usługi konserwacyjne bieżące i gruntowe oraz wykaszanie porostów i odbudowa przepustów. Ogółem konserwacji poddano rowy melioracyjne na długości prawie 6 kilometrów.

Potrzeby na 2018 rok zgłoszone przez delegatów to wykonanie konserwacji bieżącej na długości 104 kilometry i gruntownej – 22 kilometry. Koszt tych zadań szacowany jest na kwotę blisko 305 tysiąca złotych. Są to potrzeby i założenia, a faktyczna realizacja zostanie zweryfikowana w trakcie roku. To jakie obiekty będą wykonywane będzie ustalane z sołtysami sołectw. Ich realizacja uzależniona będzie od budżetu Gminnej Spółki Wodnej, która jest spółką samofinasującą się i wysokość budżetu warunkuje ściągalność składek od mieszkańców i pozyskane dotacje z różnych źródeł.

Na spotkaniu delegaci ustalili wysokość składki w kwocie 30 złotych przy minimalnej kwocie 10 złotych za 1 hektar gruntu zmeliorowanego. Warto tu nadmienić, że ogółem ściągalność składek na terenie gminy jest wysoka i w 2017 roku wyniosła 84 procent. Poziom ten umożliwia pozyskiwanie dotacji z innych źródeł.

Warto nadmienić, że w sołectwach wykonywane są prace konserwacyjne urządzeń melioracyjnych finansowane z budżetu gminy i funduszów sołeckich. Gmina bowiem też jest obowiązana opłacać składki na rzecz Gminnej Spółki Wodnej od gruntów stanowiących jej własność.

Na spotkaniu Walne Zgromadzanie Delegatów Gminnej Spółki Wodnej podjęło także uchwały w sprawie wyboru nowych członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej na okres kadencji 2018-2022. Przewodniczącym Zarządu został Marek Bierut z Witkowic, a członkiem Barbara Kozdronkiewicz z Pniowa. Natomiast w skład Komisji Rewizyjnej weszli: przewodniczący- Adam Majewski z Chwałowic, zastępca przewodniczącego – Janusz Dyl z Witkowic oraz Zenon Sajda z Chwałowic.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU- o frilanserach - perspektywy w zatrudnieniu

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie