Sportowy dramat biegaczki Victorii Stalowa Wola

/ARKA/
Danuta Urbanik (w środku) z powodu kontuzji nie ukończyła biegu w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w Stalowej Woli. Fot. Arkadiusz Kielar
W Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych Danuta Urbanik musiała zejść z trasy. Nasza 20-letnia lekkoatletka miała wielką szansę na medal w rozgrywanych w Stalowej Woli Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. Ale na drugim okrążeniu odnowiła się jej kontuzja.

To było wielkie święto biegania na stalowowolskich Błoniach. Oprócz młodzieżowych mistrzostw rozgrywany był finał ogólnopolskiego przełajowego Grand Prix seniorów i regionalne zawody juniorów i młodzików. Pogoda dopisała, organizacyjnie było na medal. W młodzieżowych mistrzostwach, w których startowali biegacze z roczników 1987-89, jedną z faworytek była Urbanik, reprezentantka Victorii Stalowa Wola. Nasza biegaczka do niedawna zmagała się z kontuzją, ale zdecydowała się wystartować, choć w ostatnim tygodniu znowu odezwał się uraz. Po pierwszym okrążeniu w biegu na 4 kilometry była w swojej kategorii druga. Ale na drugim zaczęła utykać i zeszła z trasy.

- Nie byłam w stanie niestety biec dalej, odezwał się ból w kolanie - mówiła zasmucona reprezentantka Victorii.
Żałował, że tak się stało, trener i prezes Victorii, Stanisław Anioł.

- Danusia, gdyby była zdrowa, mogła wygrać - nie krył szkoleniowiec. - Jest lepsza od Katarzyny Broniatowskiej z AZS Kraków, która wygrała bieg wśród kobiet.

Broniatowska sprawiła największą niespodziankę organizowanych przez Victorię Stalowa Wola zawodów, w których wystartowało 110 zawodników. Kobiety rywalizowały na 4 kilometry, wspólnie biegły zawodniczki w mistrzostwach młodzieżowych i seniorki w Grand Prix. Broniatowska to juniorka, ma 19 lat. Nie mogła otrzymać złotego medalu wśród "młodzieżowców", bo jest o rok za młoda. Wygrała za to Grand Prix, którego rozgrywany był w Stalowej Woli finał. Zawody na stalowowolskich Błoniach były też eliminacjami do przełajowych Mistrzostw Europy 12 grudnia w Irlandii, awans zapewnili sobie najlepsi. W biegach regionalnych wśród juniorek bieg mna 2 kilometry wygrała Joanna Jóźwik z Victorii, która specjalizuje się w biegach na 400 i 800 metrów, a trzecia była Agnieszka Rutyna z Witaru Tarnobrzeg. U młodzików trzy pierwsze miejsca zajęły biegaczki stalowowolskich klubów: Victorii i Sparty, wśród młodzików wygrał Piotr Sadecki ze Stali Nowa Dęba, podopieczny trenera Juliana Zięby.

Wyniki, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, 4 km.: 1. Katarzyna Guz (Żak Biała Podlaska), 2. Anna Wojtulewicz (Podlasie Białystok), 3. Izabela Trzaskalska (UMCS Lublin); 6 km: 1. Łukasz Kujawski (SKLA Sopot), 2. Łukasz Oślizło (AZS Katowice), 3. Artur Olejarz (ZKL Zielona Góra), Grand Prix, 4 km: Katarzyna Broniatowska (AZS Kraków), 2. Guz, 3. Wojtulewicz; 6 km: 1. Oślizło, 2. Olejarz, 3. Arkadiusz Ankiel (WLKS Wrocław), 2 km juniorek: 1. Joanna Jóźwik (Victoria), 3. Agnieszka Rutyna (Witar Tarnobrzeg), 1500 m młodzików: 1. Anna Wójcik (Victoria Stalowa Wola), 2. Anna Kotuła, 3. Iwona Wysmolińska (obie Sparta Stalowa Wola); 1. Piotr Sadecki (Stal Nowa Dęba), 2. Luis Perez (Victoria).

Więcej w poniedziałkowym, papierowym wydaniu Echa Dnia.