Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na krwopijcę - Sprawdziliśmy, jakie środki odstraszają komary

Aleksandra KOS [email protected]
Latem warto zaopatrzyć się w środki na komary – odstraszacze zapachowe, brzęczykowe, elektryczne lub aerozole.
Latem warto zaopatrzyć się w środki na komary – odstraszacze zapachowe, brzęczykowe, elektryczne lub aerozole. A. Piekarski
Komary pojawiają się wszędzie tam gdzie są ludzie i bezlitośnie atakują. Spotkań z nimi przeważnie nie da się uniknąć więc podpowiadamy jak skutecznie chronić się przed krwiopijczymi owadami.
Sposoby na krwopijcę - Sprawdziliśmy, jakie środki odstraszają komary

Komary są bliskimi krewnymi muchy, ale równocześnie są zdecydowanie bardziej od nich uciążliwe. Potrafią nam popsuć wyjazd pod namiot, wyprawę do lasu, nad wodę czy grillowanie w ogrodzie. Najczęściej możemy spotkać je w okolicach zbiorników wodnych oraz na podmokłych terenach. Owady ludzi wyczuwają przede wszystkim po zapachu. I dlatego większość środków odstraszających komary jest oparta na olejkach eterycznych.

Pachnące sposoby

Sposobów na obronę przed atakiem komarów jest wiele.
Można zabezpieczać się naturalnymi sposobami. Na przykład wanilią, lawendą, miętą i cytryną. Komary nie lubią bowiem tych zapachów, a poza tym aromatyczne olejki maskują wabiący je zapach ludzkiego ciała. Tak więc pomóc może chociażby waniliowy aromat do ciasta czy ustawiona w oknie miseczka z olejkiem miętowym.

Jeśli nie chcemy towarzystwa komarów w domu możemy ustawić również na parapecie lawendę w doniczce, spodeczek z ułożonymi na nim plasterkami cebuli lub zawiesić w oknie kilka listków świeżych pomidorów. Dobry efekt daje także olejek o zapachu bazylii, w którym możemy namoczyć watę i postawić ją na stole. Komary nie znoszą olejku cytrynowego. Wystarczy nawet kilka kropli w naczyniu przy oknie, a owady te będą omijać nasze mieszkania szerokim łukiem.

Przed komarami na balkonie lub w ogrodzie możemy ratować się odpowiednimi roślinami. Należą do nich pelargonie, kocimiętka oraz roślina o nazwie plectranthus, wydzielająca przy dotyku specyficzny zapach, którego nie znoszą komary.

Broń chemiczna...

Walczyć z komarami można również stosując preparaty, które skutecznie je odstraszają. Jeśli planujemy wieczorne posiedzenie w ogrodzie warto zaopatrzyć się w specjalne kadzidełka, świece lub lampy, które można rozstawić w pobliżu stołu.
Bardzo ważne jest także odpowiednie ubranie - w walce z komarami pomagają długie rękawy i nogawki. One z pewnością ograniczą ilość ukąszeń.

W przypadku wyprawy poza dom, na przykład na ryby, wygodniejsze w użyciu będą natomiast spraye i żele, którymi należy posmarować odkryte części ciała. Możemy je kupić bez recepty w każdej aptece. W pomieszczeniach wygodne w użyciu są specjalne urządzenia zapachowe, które często są w wersji podłączanej do prądu.

...i mechaniczna

Bardzo skuteczne są także moskitiery. Siatkę do zabezpieczania okien i drzwi można kupić, tak jak materiał, na metry i umocować za pomocą taśmy klejącej lub pinezek.
Najpewniejszym sposobem na komary jest unikanie miejsc, w których prawdopodobieństwo spotkania z nimi jest największe. Owady te składają jaja w wodzie i najbardziej lubią płytkie, spokojne zbiorniki, a nawet większe kałuże. Dlatego musimy pamiętać, aby w ogrodzie, szczególnie pod oknami domu, nie stały naczynia napełnione wodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie