Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie w Stalowej Woli z Marisą, prawnuczką malarki Tamary Łempickiej. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wideo
od 16 lat
Spotkanie z Marisą de Lempicką, prawnuczką wybitnej polskiej malarki Tamary Łempickiej miało miejsce we wtorek 16 maja w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli. 

Marisa de Lempicka w Stalowej Woli

Marisa de Lempicka zarządza Fundacją Tamara de Łempicka Estate, która dysponuje prawami autorskimi, a także prawami do pamiątek i archiwów rodzinnych po Tamarze Łempickiej. Jest zaangażowana w powstawanie poświęconych artystce książek, wystaw i filmów. Udziela licencji na produkty takie jak: okładki i obwoluty, wysokiej klasy ceramikę czy reprodukcje obrazów w limitowanych wydawnictwach. 

Podczas spotkania w Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli można było zakupić albumy i książki poświęcone sztuce Tamary Łempickiej. Na spotkanie przyszły głównie kobiety. Rozmowę z angielskojęzyczną Marisą poprowadziła Zuzanna Szczurek, a tłumaczem był Kamil Ziarnowski. To była niezwykła okazja spotkania z prawnuczką legendarnej malarki kobiecych portretów, której obrazy osiągają zawrotne ceny na aukcjach. - Musiała uciekać z Polski przed Niemcami i nigdy już nie wróciła do Polski. Wierzę, że w głębi serca czuła się Polką, wspominała swój dom w Warszawie – mówiła Marisa. - Kochała Polskę, ale została obywatelką świata

Tamara Łempicka

Tamara Łempicka (1898-1980), to malarka polskiego pochodzenia, jedna z najważniejszych przedstawicielek estetyki art déco. Jej obrazy są znane na całym świecie. Jej prace cechuje postkubistyczna stylizacja, w której formy budowane są z uproszczonych brył, ale komponowanych w ramach porządku klasycznego. Łempicka pogłębiała stale swe zainteresowania tradycją artystyczną. Zafascynowana sztuką renesansu, podróżowała do Włoch, by studiować dzieła dawnych mistrzów. Pod wpływem tych lekcji malarstwa, stosowała świetliste, czyste i żywe barwy, z niezwykłą precyzją wykańczała każdy szczegół obrazu. Waloru dekoracyjnego dodawały jej pracom wystylizowane, często wręcz manierycznie formy i postaci. Ten atrakcyjny dla ówczesnego widza splot tradycji i modernizmu oraz wspomniana dekoracyjność, zadecydowały o niezwykłej popularności malarki. W połowie lat dwudziestych, wraz z rozkwitem estetyki art déco, kariera Łempickiej zaczęła się błyskawicznie rozwijać.  

W Polsce znajduje się kilkanaście jej obrazów. Można je oglądać w kolekcji muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie oraz w zbiorach Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Jej obrazy są do dzisiaj sprzedawane przez największe światowe galerie za rekordowe kwoty. W 2022 roku Muzeum Narodowe w Lublinie zorganizowało wystawę jej prac „Kobieta w podróży”. Od 2022 r. do 2023 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie zorganizowano wystawę dzieł malarki pt. „Łempicka”.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie