Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedano najbardziej wartościowe drzewa z bieszczadzkich lasów

Ewa Gorczyca
18 firm z Austrii, Estonii, Niemiec, Polski i Słowacji wzięło udział w XII Submisji Drewna Cennego organizowanej przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie.

Sumbisja to nietypowy przetarg. Podkarpaccy leśnicy organizują go tylko raz w roku. Wtedy do sprzedaży trafia najcenniejszy surowiec z lasów Podkarpacia i Bieszczadów. Taki, który potrzebny jest do produkcji np. instrumentów muzycznych, ekskluzywnych mebli czy podłóg, wyposażenia jachtów.

Wszystko poszło

Udało się sprzedać niemal wszystkie wystawione do przetargu kłody W sumie nabywców znalazło ponad 1300 kubików drewna. Średnia cena sprzedaży sięgnęła 1200 zł za metr sześcienny.
Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyło się drewno jaworowe. Sprzedano 213 metrów sześciennych za średnią cenę 2393 zł.
- Nie padły w tym roku rekordy cenowe, ale kwota ponad 24 tysięcy złotych zaoferowana przez niemiecką firmę za jedną z kłód jaworowych o cechach drewna rezonansowego uznana została za wielki sukces - podkreśla Edward Marszałek, rzecznik RDLP w Krośnie. - Ta cenna sztuka pochodziła z Nadleśnictwa Baligród.

Najwięcej do Estonii

Z kolei najwięcej surowca kupiła firma Balti Spoon z Estonii. Jej przedstawiciel Edmund Smolarek, nie krył zadowolenia.
- Uczestniczę w przetargach na drewno w całej Europie, ale do Brzozowa mam szczególny sentyment; przyjeżdżam tu co roku i zawsze mogę liczyć na to, że znajdę sporo interesującego mnie surowca - mówił przedsiębiorca z Estonii.
Wzięcie miały nie tylko jawory. - Każdy z 10 gatunków drewna wystawionych do sprzedaży okazał się atrakcyjny dla kupców; wysokie ceny oferowano za dąb i czereśnię, nabywcę znalazło też osiem kubików lipy i dwanaście kubików wiązu - dodaje Marszałek.

- Wyniki submisji uznać można za bardzo dobre - ocenia Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. - Jesteśmy usatysfakcjonowani uzyskaną ceną średnią - mam nadzieję, że również nabywcy drewna będą zadowoleni. Zgromadzenie najcenniejszego surowca na czterech składach wymaga dużego wysiłku organizacyjnego, ale w efekcie wszystkim się opłaca.

Rynkowa sprzedaż

- To bardzo rynkowa forma sprzedaży, pozwalająca jednocześnie na dokładne oglądanie surowca przez nabywców - tłumaczy Marszałek - Mają oni aż tydzień na to, by mogli dokładnie ocenić każdą kłodę pod kątem przydatności do przerobu oraz zaoferować własną cenę jej zakupu.

Rozstrzygnięcie submisji odbyło się w siedzibie nadleśnictwa Brzozów. Praca komisji przetargowej trwała kilka godzin. W tym czasie uczestnicy przetargu mieli okazję poznać okolicę (m.in. historyczną kaplicę U św. Michała w Bliznem, gdzie wysłuchali opowieści historycznych dr. Mariusza Kaznowskiego, dyrektora Muzeum Regionalnego w Brzozowie). Odwiedzili też zakład przetwórstwa drewna DREWGER w Jasienicy Rosielnej, funkcjonujący jako firma rodzinna i specjalizujący się w produkcji podłóg i parkietów.

Krośnieńska submisja jeszcze kilka lat temu była jednym z dwóch tego typu przetargów w Polsce. Obecnie ten sposób sprzedaży surowca cennego przejęły również regionalne dyrekcje w Katowicach, Krakowie, Lublinie i Wrocławiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie