Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Srebrna, złota czy też może platynowa?

Marzena SMORĘDA [email protected]
Na jaką kartę kredytową zasługujesz? Radzimy na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Najłatwiej stać się posiadaczem karty srebrnej, najtrudniej - platynowej. Różnorodność kart kredytowych powoduje, że często nie jesteśmy w pełni świadomi, która karta i dlaczego nam przysługuje. I czy na pewno złota jest lepsza od srebrnej.
Na rynku jest coraz więcej kart kredytowych. Świadomi użytkownicy, którzy rozważnie posługują się kartą, mogą dzięki nim zarabiać, a także czerpać korzyści z posiadania jednej lub kilku kart.

KTÓRĄ WYBRAĆ
Rodzaj karty, jaki przysługuje klientowi banku najczęściej zależy od miesięcznego dochodu. Kartę zwykłą można dostać posiadając dochód w wysokości 500 złotych miesięcznie (np. mBank - Visa mBank, Lukas Bank - Furora). Aby stać się posiadaczem karty złotej potrzebne są wyższe wpływy. Kolor karty pokazuje więc, jak dużo zarabiamy, daje więc nam prestiż.

Ten prestiż jest coraz łatwiejszy do osiągnięcia, bo banki wciąż obniżają próg dostępności złotych kart. Na przykład w Eurobanku, aby dostać kartę złotą, wystarczą wpływy w wysokości 1000 złotych miesięcznie. Bankami, które wprowadziły nieco wyższe progi są np. Citi Handlowy, mBank i BNP Paribas Fortis, gdzie złotą kartę dostaniemy przy minimalnych dochodach odpowiednio: 2-3 tysiące złotych miesięcznie (Citi Handlowy) i 3 tysiące złotych miesięcznie (mBank i BNP Paribas Fortis). Kartom złotym towarzyszy często wyższy limit kredytowy sięgający nawet 50 tysięcy złotych.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ
Jeśli nie zależy nam na prestiżu, a na korzyściach, wynikających z posiadania kart, należy uważnie sprawdzić funkcjonalność i opłaty za karty. Złote posiadają najczęściej wysokie opłaty roczne za obsługę - od 120 złotych w Citi Handlowym (oferta promocyjna) do 240 złotych w Toyota Bank. Oczywiście podobnie jak przy kartach srebrnych możliwy jest zwrot opłaty przy wykonaniu transakcji o określonej wartości. Różnicą są właśnie te wartości, gdyż aby korzystać za darmo z karty srebrnej wystarczy dokonać transakcji o minimalnej średniomiesięcznej wartości 800 złotych (Bank PKO BP).

Z kolei przy kartach złotych najmniej wymagające warunki ma MultiBank, gdzie wystarczy dokonywać transakcji o średniomiesięcznej wartości 1500 złotych i dzięki temu opłata za korzystanie z karty zostanie zwrócona. Dodatkowo posiadacze złotych kart mogą korzystać z darmowych ubezpieczeń (złota karta Multibanku, Toyota Bank), przelewów gotówkowych z karty (np. karta Lukas Banku, Citi Handlowy) czy modnej ostatnio usługi consierge, wprowadzanej stopniowo przez kolejne banki i dostępnej tylko dla nielicznych klientów. Z tej ostatniej usługi dla przykładu w Multibanku pracownicy centrum obsługi klienta mogą spełnić "prawie" wszystkie zachcianki użytkownika karty, np. od umówienia spotkania u lekarza, po zarezerwowanie stolika dla dwóch osób na drugim końcu świata.

Posługując się kartami złotymi przysługują nam często zniżki w różnych punktach usługowych. Zazwyczaj sięgamy po jak najlepszy, dostępny nam produkt. Zasada ta dotyczy także kart kredytowych, jednak jak zawsze trzeba być rozważnym i zastanowić się czy potrzebny jest nam wysoki limit karty i koszt, jaki poniesiemy (np. wysoka opłata roczna) zwróci się w postaci dodatkowych usług, z których będziemy korzystać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Srebrna, złota czy też może platynowa? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie