Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola będzie tymczasowym centrum przyjęć dzieci z Ukrainy w Polsce!

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ukraińskie dzieci z sierocińca w Mariupolu przebywające w ośrodku Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie. Teraz do Stalowej Woli trafią setki dzieci.
Ukraińskie dzieci z sierocińca w Mariupolu przebywające w ośrodku Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie. Teraz do Stalowej Woli trafią setki dzieci. Zdzisław Surowaniec
Stalowa Wola stanie się centrum tymczasowego przyjęcia dzieci z ewakuowanych ukraińskich domów dziecka – zapowiedział prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny.

Stalowa Wola będzie tymczasowym centrum przyjęć dzieci z Ukrainy w Polsce

We wpisie na faceboku do mieszkańców, prezydent stwierdził: „Ostatnie dni to niesamowity czas dobra dawanego przez Polaków dla Ukraińców, których dotknęło tak straszliwe zło wojny. Ze wzruszeniem i dumą widzę jak każdego dnia Mieszkańcy Stalowej Woli, każdy jak tylko może, otwiera swoje serce, domy, portfele, wyciąga ręce do pracy, aby wspomóc Ukrainę i uchodźców z kraju objętego wojną".

Jak prezydent zapowiada, Stalowa Wola stanęła przed nowym, wielkim wyzwaniem zorganizowania centrum przyjęcia ukraińskich dzieci z ewakuowanych domów dziecka. W najbliższych dniach do miasta będą trafiały grupy kilkuset dzieci z opiekunami z domów dziecka z całej Ukrainy. Następnie z punktu rejestracyjnego, po odpoczynku, posiłkach oraz skorzystaniu z sanitariatów, po długiej i trudnej podróży, będą przygotowywać się do wyjazdu do miejsca docelowego, dłuższego pobytu.

- Przyjęcie tak dużych grup dzieci w różnym wieku, w różnym stanie zdrowia oraz kondycji psychicznej, wymaga od Stalowej Woli i całego regionu, wielkiej wspólnej mobilizacji oraz odpowiedzialności i wrażliwości

– stwierdził prezydent.

- Każdy z nas widział, udostępniał i komentował tragiczne zdjęcia pokazujące dzieci z ukraińskich sierocińców chowających się w piwnicach przed bombami Putina. Teraz mamy realną możliwość tym dzieciom, z tych właśnie zdjęć, pomóc w Stalowej Woli. Wymaga to bardzo dobrej koordynacji, wielu rąk do pracy, darów serca, a i często dobrego uśmiechu i wspólnej zabawy. Przede wszystkim wymaga to odpowiedzialności, wiedząc, że powierzane nam są dzieci, dzieci bez rodziców uciekające przed dramatem wojny, z ich pełną wrażliwością, koniecznością pomocy oraz ochroną prywatności – zapowiedział prezydent.

Zadanie zostało powierzone Stalowej Woli przez Ministerstwa

Zadanie zostało powierzone Stalowej Woli przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, przy koordynacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Akcję wspiera Kancelaria Premiera oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Sztab kryzysowy miejski i powiatowy pracował nad całą logistyką związaną z realizacją tego zadania.

- Jednak całej akcji wsparcia ewakuowanych dzieci z domów dziecka nie uda się przeprowadzić bez otwartych serc i rąk gotowych do pracy mieszkańców Stalowej Woli i regionu. Dlatego zwracam się z apelem o zgłaszanie się wolontariuszy do pomocy. Nie mam wątpliwości, znając Stalową Wolę, że nie zabraknie osób do wspólnego działania w tym zadaniu, które zostało nam powierzone. Wszystkich zainteresowanych pomocą proszę o zgłaszanie się przez dedykowany adres email: [email protected] – poinformował prezydent.

Prezydent spodziewa się przyjęcie pierwszej grupy dzieci w piątek 4 marca. W sobotę spodziewane jest przyjęcie w Stalowej Woli grupy kilkuset dzieci z domów dziecka, również niepełnosprawnych z opiekunami.

- Apelując o wspólne działanie bardzo proszę o odpowiedzialność i wrażliwość. Pokażmy naszą stalową wolę w stworzeniu dobrego miejsca dla dzieci z ukraińskich domów dziecka. Przed nami bardzo ważne zadanie. Na ten moment wielka prośba o zgłaszanie się do wolontariatu – zakończył prezydent/

Potrzebni są wolontariusze na terenie miasta Stalowej Woli - tłumacze języka ukraińskiego, rosyjskiego i angielskiego, mężczyźni do pracy fizycznej, animatorzy do opieki nad dziećmi, osoby do wydawania posiłków i inni.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie