Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Bitwa na wzgórzu - Żołnierze Niezłomni pokonali Sowietów [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Rekonstrukcja oddziału partyzanckiego Tadeusza Gajdy, który stawił opór Sowietom
Rekonstrukcja oddziału partyzanckiego Tadeusza Gajdy, który stawił opór Sowietom Zdzisław Surowaniec
Żołnierze Wyklęci, czyli bohaterowie, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.

Wiele lat zapomniani, od niedawna zaczęto ich należycie honorować. Od 2011 roku 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Stalowa Wola również upamiętniła żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego.

Obchody ruszyły już 24 lutego. Wtedy to w sali sportowej MOSiR rozegrany został III Otwarty Turniej Halowej Piłki Nożnej z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019, zorganizowany przez Stalowowolskie Stowarzyszenie Stalowi Patrioci. W kolejnych dniach do 1 marca w Świetlicach Socjoterapeutycznych na terenie miasta były pogadanki tematyczne o Żołnierzach Wyklętych. 2 marca natomiast w kinie Wrzos wyświetlony został film produkcji Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej GRYF i Studia JART „Żelazny. Legenda wileńskiej partyzantki”.

Główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych miały miejsce 3 marca. O godzinie 10.30 w bazylice konkatedralnej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, a po niej miał miejsce uroczysty przemarsz z udziałem Kompanii Honorowej i Pocztu Sztandarowego Garnizonu Nisko oraz Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury do Parku Miejskiego imienia Kazimierza Pilata. Tam odbyły sie oficjalne uroczystości wojskowe.

O godzinie 13 licznie zgromadzeni mieszkańcy podążyli, za sprawą rekonstrukcji historycznej „Zwycięski bój” śladami Tadeusza Gajdy pseudonim Tarzan. Był to zwycięski bój polskich partyzantów z komunistycznymi Rosjanami. Finałem była jednak masakra przez Rosjan ludności.

Ponadto uczestnicy obchodów mogli obejrzeć dioramy partyzanckie, pokazy konne, pokazy uzbrojenia, zapoznać się z asortymentem na stanowiskach tematycznych, zakupić publikacje patriotyczne czy też zaśpiewać pieśni partyzanckie przy ognisku i upiec przyniesioną przez siebie kiełbaskę. Tradycyjnie rozdawana była grochówka żołnierska.

O godzinie 19.44 w lesie obok Urzędu Celnego przy wystartował po leśnych duktach Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na 1963 metrów oraz na 5000 metrów.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Zobacz także: Flesz - co zabija Polaków?

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie