Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Festiwal Tyrmanda to niezwykłe wydarzenie literackie i muzyczne [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Hirek Wrona wpadł na chwilę na kiermasz wydawnictw Leopolda Tyrmanda
Hirek Wrona wpadł na chwilę na kiermasz wydawnictw Leopolda Tyrmanda Zdzisław Surowaniec
W piątek w Stalowej Woli rozpoczął się Festiwal Tyrmanda. Trzydniowe wydarzenia o charakterze słowno-muzycznym, były poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi, kultowemu pisarzowi, którego utwory powstałe w latach 50. i 60. wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością.

Leopold Tyrmand autor głośnej powieści „Zły” i bezkompromisowego „Dziennika 1954”, był jednym z najbardziej nieszablonowych twórców polskiej literatury drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach wykazywał się odwagą i niezależnością intelektualną. W połowie lat 60. zdecydował się na emigrację. Również tam - za oceanem - pozostał aktywny. Celnie i błyskotliwie analizował system, który zniewalał Europę Środkową i Wschodnią. W pamflecie „Cywilizacja komunizmu” uznał go za najgorszą plagę, jaka spotkała ludzkość.

Piątkowy Festiwal rozpoczęto debatą o socrealistycznej architekturze w Stalowej Woli, z udziałem: Beaty Chomątowskiej, Anny Cymer, Andrzeja Siwka i Andrzeja Skalimowskiego w Miejskiej Bibliotece.

Podczas oficjalnego otwarcie Festiwalu wystąpili Iga Zalewska i Kuba Płużek, z udziałem aktorów z Teatru Okna. Potem miało miejsce spotkanie z Dariuszem Pachockim, historykiem literatury, który recenzował „Alfabet Tyrmanda”: - Ten alfabet jest wycieczką po Tyrmandzie i przygoda, ponieważ po drodze pokazywały się rzeczy których nie znam i mogę spojrzeć na Tyrmanda z różnych stron

Rozmawiano także z dziennikarką Beatą Chomątowską, na scenie widowiskowej wystąpił także raper ŁJK, czyli Mateusz Łojek. Zaprezentował po materiał „Dyletantyzm”, stworzony na podstawie książki „Dziennik 1954” Leopolda Tyrmanda.

W sobotę było w Muzeum Regionalnym śniadanie literackie z udziałem Beaty Chomątowskiej, Pawła Sołtysa, Magdaleny Burduk i Hirka Wrony, pod hasłem „ „Tożsamość miejsca w literaturze”. Wieczorny koncert „Trio Wojciecha Karolaka”.

Niedzielę rozpoczęła gra miejska, zatytułowana „Zły z Zatorza”, spacer architektoniczny z Anną Cymer, Grażyną Stojak, Markiem A. Stańkowskim i Markiem Grechutą (dyrektor Miejskiego Domu Kultury, który napisał prace magisterką o MKD).

Były spotkania autorskie, a na finał koncert „Tyrmand to jazz” zespołu Eskaubei&Tomek Nowak Quartet.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie