Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola: Galeria Kupców tak, ale nie w centrum

Zdzisław Surowaniec
Wizualizacja Galerii Kupców w Stalowej Woli.
Wizualizacja Galerii Kupców w Stalowej Woli. Zdzisław Surowaniec
Regionalne Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Stalowej Woli chce zbudować w centrum miasta galerię handlową. Towarzyszą temu duże emocje zwłaszcza mieszkańców okolicznych bloków, sprzeciwiających się tej budowie.

6 tys. 750 m kw. pow.

Galeria Stalowa Wola należąca do Regionalnego Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców ma mieć powierzchnię 6 tys. 750 m kw., trzy kondygnacje i podziemny parking samochodowy. Powstanie w centrum miasta, przy ulicy Okulickiego, miedzy tą ulicą a kościołem św. Floriana.

- Centrum miasta jest zbyt cenny, aby można było pozwolić sobie na przypadkową zabudowę - uważa Krystian Mencfel, mieszkaniec budynku przy ulicy Okulickiego 4, były naczelnik Wydziału Architektury i Planowania Przestrzennego. Jest przeciwnikiem budowy galerii w tym miejscu.

NARUSZY ŁAD

Jego zdaniem Galeria Kupców naruszy ład przestrzenny centrum miasta, burząc ideę dotychczas obowiązującego planu miejscowego. - Przygotowywana zmiana planu nie jest poparta żadnymi analizami oceniającymi skutki tej zmiany, powoduje poważne naruszenie bilansu parkingów dla całego obszaru centrum, co w przyszłości będzie dla miasta olbrzymim problemem. Powoduje bardzo duże uciążliwości dla mieszkańców przyległych budynków mieszkalnych wywołując szeroki protest lokalnej społeczności - wystawia ocenę.

Krystian Mencfel przypomina, że przed laty firma Bieniasz-Nicholson opracowała plan zagospodarowania przestrzeni pomiędzy ulicą Okulickiego, a Placem Piłsudskiego. Połączeniu tych przestrzeni służyłoby podziemne przejście piesze pod torami kolejowymi, łączące wschodnią i zachodnią część miasta. Przestarzały dworzec autobusowy przeniesiony miałby być do kondygnacji podziemnej kompleksu handlowego, jaki powstałby na miejscu dworca. Powstałyby także wyjścia na perony kolejowe, a na dachu kompleksu handlowego powstałby parking samochodowy na około 360 miejsc. - Byłoby to najkorzystniej w stosunku do otaczającej zabudowy mieszkaniowej - uważa Mencfel,

KORZYSTNE ROZWIĄZANIA

- Realizowanie interesu wąskiej grupy kupców odbywa się nie tylko wbrew potrzebom i interesom lokalnej społeczności, ale też oczywistym interesom miasta - uważa były architekt. Jego zdaniem pomija się rozwiązania dla miasta znacznie korzystniejsze uwzględniające potrzeby nie tylko samego handlu, ale ważne elementy komunikacji miejskiej i ponadlokalnej - porządkujące, a nie burzące ład przestrzenny.

- Nie może być tak, że jedynie grupa kupców dyktuje warunki kształtowania przestrzeni i to przestrzeni publicznej, jaką jest obszar centrum! My jako najbliżsi sąsiedzi i użytkownicy tej przestrzeni mamy takie samo prawo, a przynajmniej powinniśmy je mieć w myśl obowiązującego prawa, do równoprawnego uczestnictwa w procesie planowania i zagospodarowywania przestrzeni! - stwierdził Krystian Mecfel.

Obecnie jest czas zgłaszania uwag do planu zagospodarowania przestrzennego. To jednak radni zdecydują czy uwagi mieszkańców będą uwzględnione. Ma się to stać na najbliższej sesji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie