Stalowa Wola. Kupiona kolejna część upadłego Zakładu...

  Stalowa Wola. Kupiona kolejna część upadłego Zakładu Zespołów Mechanicznych

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Od prawej Lidia Kołodziejska, Antoni Rusinek i Anna Brzozowska.

  Od prawej Lidia Kołodziejska, Antoni Rusinek i Anna Brzozowska. ©Zdzisław Surowaniec

  Huta Stalowa Wola, reprezentowana przez odpowiedzialną za sprawy ekonomiczne Lidię Kołodziejską i Antoniego Rusinka - dyrektora Centrum Produkcji Wojskowej, nabyła od syndyka upadłego Zakładu Zespołów Mechanicznych majątek wydziału M-8, specjalizującego się w obróbce cieplnej.
  Od prawej Lidia Kołodziejska, Antoni Rusinek i Anna Brzozowska.

  Od prawej Lidia Kołodziejska, Antoni Rusinek i Anna Brzozowska. ©Zdzisław Surowaniec

  960 pracowników


  Zakład Zespołów Mechanicznych sp. z o.o. powstał w wyniku restrukturyzacji Huty Stalowa Wola w 2000 r. Zajmował się produkcją układów podwoziowych gąsienicowych maszyn budowlanych i cylindrów hydraulicznych, obróbką galwaniczną. Zatrudniał 960 osób. Spółka została postawiona w stan upadłości w lutym 2009 roku kiedy jej majątek wyliczono na 70 mln zł, zobowiązania na 68 mln zł.  Tym samym jedna z największych części upadłego w lutym 2009 roku Zakładu Zespołów Mechanicznych stała się własnością HSW. - Dzięki tej inwestycji biznes maszyn budowlanych huty pełniej wykorzysta własne zasoby produkcyjne - ocenił pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto.

  DEKLARACJA POMOCY

  Przypomnijmy, po upadłości Zakładu Zespołów Mechanicznych w lutym 2009 roku, Huta złożyła deklarację pomocy. Już dwa miesiące później dzierżawiła majątek od syndyka Anny Brzozowskiej. - Znaczna część załogi ZZM znalazła zatrudnienie w HSW i stała się symbolem najwyższej efektywności produkcji w okresie kryzysu i wyrzeczeń w hucie - stwierdził rzecznik.

  W czerwcu tego roku syndyk ogłosiła przetarg na zbycie majątku wydziału M-8 - jeden z trzech wydziałów dzierżawionych przez HSW od syndyka zarządzającego upadłym ZZM. HSW wygrała przetarg i podpisała akt notarialny zakupu.

  WZMOCNI POZYCJĘ

  - Zakup wydziału M-8 znacznie wzmocni naszą pozycję jako producenta maszyn budowlanych - mówi prezes HSW Krzysztof Trofiniak. - Po prywatyzacji Oddziału I, zajmującego się produkcją cywilną, zakupione nieruchomości i majątek ruchomy po upadłym ZZM mogły by być docelowo, w późniejszym okresie, także sprzedane wybranemu dla Oddziału I inwestorowi. Wówczas cały mozolny i długotrwały proces ratowania ZZM przez spółkę-matkę zakończyłby się pozytywnie i dawał ludziom nadzieję na pracę w kolejnych latach.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!