Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Miasto dało wysokie nagrody dla urzędników - w sumie 1,44 miliona złotych!

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na wniosek Stowarzyszenia Nasze Miasto stalowowolski magistrat upublicznił kwotę nagród, które zostały przyznane urzędnikom w poprzednim roku. Łączna kwota wydana na nagrody brutto w 2019 roku wyniosła 1 milion 440 tysięcy 146 złotych.

„Nasze Miasto” należy do obywatelskiej sieci Watchdog, utworzonej w 2003 roku i prowadzącej działalność strażniczą. Organizacja zajmuje się dostępem do informacji publicznej i udzielaniem pomocy prawnej na ten temat. Od 2006 prowadzi portal informacja publiczna.

Watchdog deklaruje: „Pilnujemy, żeby ludzie wiedzieli, co robi władza. Uczymy mieszkańców, że mogą pytać urzędy o to, dlaczego zlikwidowano szkołę, ile wydano na festyn czy gdzie planowana jest budowa wiatraków. Udzielamy tysięcy porad i setki razy chodzimy do sądu. Dzięki temu coraz więcej ludzi wie, że ma prawo pytać urzędy, te zaś wiedzą, że muszą odpowiadać”.

Watchdogowe stowarzyszenie „Nasze Miasto” wystąpiło do prezydenta Stalowej Woli o udostępnienie kwoty nagród przyznanych urzędnikom w 2019 roku. Odpowiedź miała zawierać łączną kwotę brutto. Następnie zwrócono się o wyszczególnienie ilu osobom przyznano nagrody w 2019 roku, z jakiego tytułu przyznano nagrody - z tytułu jubileuszu, obchodów dnia samorządowca, nagrody rocznej, nagrody indywidualnej przyznawanej za zwiększenie obowiązków oraz dla osób za szczególne osiągnięcia w pracy.

Jak się okazało, pracownikowi samorządowemu oprócz wynagrodzenia zasadniczego przysługuje nagroda jubileuszowa, związana z przepracowaniem określonych lat. Jest obligatoryjna, więc musi zostać wypłacona każdemu pracownikowi, który nabył do niej prawo. W 2019 roku z tego tytułu przyznano nagrodę 20 osobom na łączną kwotę 162 tysięcy 422 złotych (średnio 8 tysięcy 121 złotych).

Pozostałe nagrody przyznawane pracownikom wypłacane są w ramach wewnętrznego funduszu nagród, zgodnie z regulaminem wynagrodzenia. Jak wskazuje magistrat - środki na te świadczenia pochodzą głównie z oszczędności na działalności urzędu. Nagrody przyznane z okazji „Dnia samorządowca” dla 215 pracowników wyniosły 154 tysięcy złotych (średnio 716 złotych). Nagrody przyznawane indywidualnie (za zwiększenie obowiązków lub za szczególnie wyróżniającą się prace dla 75 osób to kwota 417 tysięcy 554 złotych (średnio 5 tysięcy 580 złotych). Nagrody roczne przyznano 210 osobom na łączną kwotę 705 tysięcy złotych (średnio 3 tysięcy 357 złotych).

- Nie jesteśmy przeciwko nagradzaniu pracowników, szczególnie urzędników, którzy są wbrew pozorom pod dużą presją, a nakład pracy często nie idzie w parze z wynagrodzeniem. Natomiast interesuje nas lista imienna osób nagrodzonych i uzasadnienie przyznanej nagrody. Wtedy stwierdzimy, czy nie doszło do nadużyć. Taki wniosek już skierowaliśmy do prezydenta, który stwierdził w odpowiedzi, że żądane przez nas informacje nie są w świetle ustawy informacją publiczną. W poprzednim roku innego zdania był jeden z Wojewódzkich Sądów Administracyjny, który orzekł, że wrocławski magistrat ma upublicznić imienną listę urzędników nagrodzonych i prezydent musiał to wykonać” – komentuje Łukasz Banasik prezes „Naszego Miasta”.

W 2017 roku stalowowolski magistrat wydał na nagrody łącznie 1,8 miliona złotych, a w 2018 roku prawie 1,3 miliona złotych. Informacje dotyczące kwot wynagrodzeń pracowników urzędów państwowych lub samorządowych, jako finansowanych ze środków publicznych za wykonywanie funkcji publicznych, stanowią informację publiczną – dowiadujemy się z szerokiego orzecznictwa sądów administracyjnych.

W starostwie powiatowym w Stalowej Woli w 2019 roku wydano na nagrody dla pracowników kwotę 1 tysiąc 600 złotych brutto.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stalowa Wola. Miasto dało wysokie nagrody dla urzędników - w sumie 1,44 miliona złotych! - Echo Dnia Podkarpackie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie