Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Nowoczesny dom kultury będzie pielęgnował tradycję lasowiacką

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W Miejskim Domu Kultury powstanie Klaster Lasowiacki wykorzystujący dziedzictwo mieszkańców Puszczy Sandomierskiej
W Miejskim Domu Kultury powstanie Klaster Lasowiacki wykorzystujący dziedzictwo mieszkańców Puszczy Sandomierskiej Zdzisław Surowaniec
Gmina Stalowa Wola oraz Miejski Dom Kultury w okresie 2021 – 2023 realizują projekt „Przebudowa i wykonane prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”, dofinansowany ze środków europejskich.

Jednym z celów projektu jest powołanie Klastra Lasowiackiego, który skupiłby regionalnych przedsiębiorców, instytucje, środowisko naukowe i artystyczne, a także samorządy planujące swą obecną bądź przyszłą działalność oprzeć na dziedzictwie pozostawionym przez dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej.

- Zachęcamy Państwa gorąco i jednocześnie zapraszamy do udziału w cyklu seminariów dotyczących koncepcji klasteringu. Mamy nadzieję, że będzie to wstęp do naszych późniejszych, wspólnych działań – proponuje dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota.

Niespodziewanie w ostatnich latach dziedzictwo lasowiackie wykorzystywane w działaniach kulturalnych oraz przez przedsiębiorców staje się najważniejszym elementem wspólnotowym dla społeczności regionu wstrząśniętej transformacją ustrojową, mocno dotkniętej upadkiem regionalnych kolosów przemysłowych. Stąd pomysł, by wspomniany projekt realizowany aktualnie przez Gminę Stalowa Wola i tutejszy Miejski Dom Kultury, oprzeć na lokalnym dziedzictwie kulturowym i spróbować alternatywnych kierunków rozwoju.

Bazując na dobrych przykładach działania klastrów pojawiła się koncepcja wypracowania strategii powołania i rozwoju klastra na terenie obszaru związanego z regionem lasowiackim.

Jak twierdzi dyrektor, znamienny w naszych czasach jest ciągły niedosyt wiedzy i informacji, szczególnie jeśli dotyczą one nowych zjawisk społecznych oraz gospodarczych. Takim zjawiskiem są obecnie inicjatywy klastrowe – nowa forma współpracy obejmująca instytucje wsparcia biznesu, uczelnie wyższe, samorządy oraz przedsiębiorstwa.

Klastry powstają właściwie we wszystkich sektorach gospodarki. Koncepcja ta stała się popularna przy tworzeniu innowacyjnej regionalnej polityki określającej poziom konkurencyjności i innowacyjności regionu, opartej na sektorowej specjalizacji i współpracy przedsiębiorstw.

Powszechne zainteresowanie klastrami wynika z zaakceptowania poglądu, że klaster jest formą organizacji produkcji o wysokim potencjale innowacyjnym, a tym samym odgrywa kluczową rolę w kreowaniu konkurencyjności i rozwoju społeczno-gospodarczego. Sukcesy regionów, w których skutecznie rozwijają się struktury klastrowe stwarzają pokusę, aby za pomocą instrumentów polityki ekonomicznej takie klastry kreować.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie