Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Porządkują największy w mieście park podworski

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Aleja stu dębów to jedno z najpiękniejszych przyrodniczych miejsc w charzewickim parku, piękne o każdej porze roku
Aleja stu dębów to jedno z najpiękniejszych przyrodniczych miejsc w charzewickim parku, piękne o każdej porze roku Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli park podworski o powierzchni 13,5 hektara został założony przez Lubomirskich w XVIII wieku. Na terenie parku zachowało się kilka zabudowań podworskich, pałac gościnny, zwany „pawilonem”, powozownia i tak zwana wieża z mieszkaniami oficjalistów.

Wśród rosnących tu pomnikowych drzew zachowała się również XIX-wieczna oficyna, tak zwany „dworek myśliwski”. W ostatnim czasie władze Stalowej Woli zaczęły porządkowanie parku, więc może powróci on do swej dawnej świetności.

Obecnym właścicielem parku i znajdujących się na jego terenie budynków (z wyjątkiem oficyny - gdzie jest dom weselny i pałacu gościnnego, gdzie są mieszkania prywatne) jest miasto Stalowa Wola. Prezydent Lucjusz Nadbereżny wydał w 2016 roku decyzję o potrzebie dokonania na terenie parku prac modernizacyjnych. W 2017 roku wykonano remont prowadzącej do parku ulicy Lipowej oraz bramy wjazdowej. Usunięto zarośla, planowane jest odnowienie alejek, rzeczki i stawu. Zdewastowane szklarnie po dawnym PGR mają zostać rozebrane. Niestety stan większości budynków jest bardzo zły, a koszty ich remontu przekraczają możliwości miasta. Ich przyszłość nadal stoi pod znakiem zapytania.

Wizytówką parku jest piękna 200-metrowa aleja dębowa, obsadzona symetrycznie czerwonymi dębami. Na terenie parku znajdują się koryto rzeczki i staw z wysepką. W parku rośnie około 80 gatunków drzew, niektóre z nich uzyskały status pomnika przyrody. Były to drzewa sprowadzane przez Lubomirskich, stąd stanowią rzadkość na tutejszych terenach. Można odnaleźć tu takie gatunki jak dereń jadalny, korkowiec, różne odmiany lip, kasztanowiec biały i czerwony, długowieczny miłorząb dwuklapowy, cis, cyprys, jodła kalifornijska, magnolia, sosna wejmutka. Wiosną park porastają zawilce i fiołki. Park jest otwarty dla zwiedzających. Pary młode często wykorzystują go jako plener swoich zdjęć ślubnych.

Park wymaga opieki i gruntowej odnowy. Rewitalizacja drzewostanu kosztować ma nieco ponad 294 tysięcy złotych, podejmie się tego firma z Tarnowa, która wygrała przetarg. Przy pielęgnacji mają być wykorzystane techniki alpinistyczne.

Park podworski w Charzewicach, największy i najstarszy park w mieście, zaaranżowany został w stylu romantycznym, z rzeczką i wysepką na niej. Pełen przeróżnych starych i rzadkich gatunków drzew i krzewów, iglastych i liściastych, sprowadzonych z dalekich krajów. Do parku przylegały niegdyś ogrody ze szklarniami, w których uprawiane owoce południowe.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie