Stalowa Wola. Powiat przejmuje „Medyka”, szkołą pokieruje Robert Grzyb

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Robert Grzyb (z lewej) otrzymuje od starosty Janusza Zarzecznego nominację na dyrektora Medycznej Szkoły Policealnej
Robert Grzyb (z lewej) otrzymuje od starosty Janusza Zarzecznego nominację na dyrektora Medycznej Szkoły Policealnej Tomasz Wosk
Robert Grzyb wygrał konkurs na dyrektora Medycznej Szkoły Policealnej imienia Hanny Chrzanowskiej w Stalowej Woli. Szkoła ta, od września będzie prowadzona przez powiat stalowowolski.

Funkcjonujące obecnie w Stalowej Woli Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – nazywane popularnie „Medykiem”, czekają wkrótce spore zmiany. Szkoła prowadzona dotychczas przez województwo podkarpackie, trafi od 1 września 2021 roku pod egidę powiatu stalowowolskiego.

– W związku z tym, że województwo nie było zainteresowane dalszym prowadzeniem tej szkoły, a nam zależało na zapewnieniu funkcjonowania tak mocno związanej ze środowiskiem lokalnym jednostki oświatowej oraz kontynuacji kształcenia słuchaczy w zawodach medycznych, postanowiliśmy ją przejąć. Uznaliśmy, że jest ona wciąż potrzebna na naszym rynku edukacyjnym, a jej oferta jest ciekawa dla potencjalnych słuchaczy. A gdybyśmy jej nie przejęli, zostałaby zlikwidowana. Dlatego też doszliśmy do porozumienia z Urzędem Marszałkowskim w tej sprawie. Najpierw odpowiednią uchwałę podjął w marcu tego roku Sejmik Województwa Podkarpackiego, a w czerwcu uczyniła to Rada Powiatu Stalowowolskiego – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

„Medyk” zmieni nie tylko organ prowadzący, ale i nazwę. Wynika to z tego, że Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął uchwały w sprawie rozwiązania Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Stalowej Woli i przekazania do prowadzenia powiatowi stalowowolskiemu tylko Medycznej Szkoły Policealnej imienia Hanny Chrzanowskiej w Stalowej Woli. Województwo Podkarpackie zobowiązało się jednocześnie udzielić powiatowi stalowowolskiemu pomocy finansowej w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na wydatki związane z prowadzeniem szkoły w okresie od 1 września 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku, w wysokości 340 tysięcy złotych. Ewentualne brakujące środki zostaną pokryte z budżetu powiatu stalowowolskiego.

Medyczna Szkoła Policealna imienia Hanny Chrzanowskiej nie zmieni swojej siedziby – wciąż będzie funkcjonowała w budynku I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli, a więc przy ulicy Staszica 5. Nadal będzie nią też kierował Robert Grzyb, który wygrał konkurs na dyrektora i od 1 września będzie kontynuował zarządzanie przekształconą placówką. Powierzenie obowiązków dyrektora odebrał od starosty Janusza Zarzecznego w dniu 23 lipca.

W roku szkolnym 2021/2022 Medyczna Szkoła Policealna prowadzi nabór na następujące zawody: technik masażysta, technik elektroradiolog, technik sterylizacji medycznej, technik farmaceutyczny, opiekun medyczny, podolog. Podolog jest specjalistą z zakresu leczenia chorób stóp. Choć nazwa tej profesji sugeruje związek z medycyną, należy pamiętać, że podolog nie jest lekarzem, a jego zawód jest związany z kosmetologią. Niemniej jednak, podolodzy często nawiązują współpracę z dermatologami, chirurgami czy nawet diabetologami.

Historia szkoły sięga 1961 roku, kiedy utworzono 4-letnie Liceum Pielęgniarstwa. Rok później powstało 5-letnie Liceum Pielęgniarstwa. W 1971 roku powstało Liceum Medyczne. W 1976 roku utworzono Medyczne Studium Zawodowe kształcące w zawodach pielęgniarka, opiekun dziecięcy, higienistka stomatologiczna, technik fizjoterapii. W 1994 roku utworzono Zespół Szkół Medycznych imienia Hanny Chrzanowskiej z połączenia Liceum Medycznego i Medycznego Studium Zawodowego.

Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie