Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Przeczytaj opis obyczajów staropolskich i wygraj tysiąc złotych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Uczestnicy ubiegłorocznych zmagań ze słowem oraz Mistrz Pięknego Czytania i jurorzy na pamiątkowej fotografii
Uczestnicy ubiegłorocznych zmagań ze słowem oraz Mistrz Pięknego Czytania i jurorzy na pamiątkowej fotografii Miejska Biblioteka
Miejska Biblioteka Publiczna imienia Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli ogłasza konkurs „Mistrz pięknego czytania”.

W siódmej edycji konkursu na zwycięzcę czeka 1000 złotych, pula na pozostałe nagrody to kolejne 800 złotych. Także publiczność wybierze swojego faworyta – w tym wypadku nagroda to czytnik e-booków. Finaliści konkursu wezmą udział w publicznym czytaniu „Opisu obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza.

W czytelnicze szranki może stanąć młodzież od lat 16 oraz dorośli ze Stalowej Woli. Tak jak przed rokiem, będą trzy etapy konkursu. I etap to przesłuchania konkursowe. Termin to 1 kwietnia w godzinach 18-19 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (budynek przy ulicy Popiełuszki 10, II piętro, sala spotkań numer 1).

W tym etapie ci, którzy chcą spróbować swoich sił w głośnym czytaniu, wybierają fragment utworu Jędrzeja Kitowicza i czytają go przed jury. Podczas naboru wyłonionych zostanie 8 - 10 osób, które wezmą udział w kolejnych etapach konkursu.

Kolejny, drugi etap to próby głośnego czytania. Ich termin zostanie ustalony przez reżysera w porozumieniu z uczestnikami konkursu, wiadomo jednak, że będzie to kwiecień. Finał konkursu odbędzie się 4 maja 2020 roku w obiekcie Miejskiej Bibliotece Publicznej (budynek przy ulicy Popiełuszki 10, II piętro, sala konferencyjna).

Podczas finału – uczestnicy konkursu, wyłonieni w poprzednich etapach, wezmą udział w publicznym czytaniu dzieła Jędrzeja Kitowicza. Spośród czytających, jury wybierze Mistrza Pięknego Czytania oraz przyzna nagrody i wyróżnienia. Z kolei widownia wybierze laureata Nagrody Publiczności.

Za przygotowanie uczestników konkursowych zmagań odpowiada Maria Bembenek, opiekunka i reżyser Amatorskiego Teatru Dramatycznego imienia Józefa Żmudy z Miejskiego Domu Kultury.

Przypomnijmy, że w ramach konkursu w Miejskiej Bibliotece Publicznej czytano „Chłopów” Reymonta, „Spaghetti i miecz” Tadeusza Różewicza czy „Szczenięce lata” Melchiora Wańkowicza. W roku ubiegłym lekturą był zaś „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego.

Na koniec ważna uwaga – każdy, kto chce zostać Mistrzem Pięknego Czytania i stawi się to 1 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej na nabór, musi przynieść ze sobą wypełniony formularz zgłoszeniowy. Jest on dostępny na stronie internetowej biblioteki (www.biblioteka.stalowawola.pl) w zakładce „konkursy”. Jak mówi regulamin, w konkursie nie mogą brać zwycięzcy dwóch ostatnich edycji konkursu.

Z Wikipedii: „Opis obyczajów za panowania Augusta III” był pierwszą próbą syntetycznego ujęcia obyczajowości epoki saskiej w Polsce; Pamiętniki, czyli Historia polska (częściowo wydane być może w wersji zniekształconej przez wydawcę w 1840 roku, w całości w 1971 roku) stanowiły kronikę lat 1743-1798, ze szczególnym uwzględnieniem konfederacji barskiej.

Prace Kitowicza, szczególnie „Opis obyczajów”, mają zarówno wartość literacką, jak i historyczną. Jego sądy o czasach mu współczesnych były bardzo krytyczne i bardzo bogate w szczegóły.

Pamiętnikarz wypowiadał się przeciwko Stanisławowi Augustowi i jego obozowi. Do ostatnich jego prac należy obraz statystyczny Polski w 1790 roku. Jest on w rubrykach ułożony, wykazujący obszerność ziemi, ilość miast i wsi, dymów wiejskich i miejskich, oraz ludności, podatków czyli przychodu i wydatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie