Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Studenci zbudowali robota przemysłowego i nazwali go Humero

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Studenci Łukasz Kapała i Aleksander Janeczko ze swoim opiekunem naukowym przy robocie
Studenci Łukasz Kapała i Aleksander Janeczko ze swoim opiekunem naukowym przy robocie Politechnika Rzeszowska
Łukasz Kapała i Aleksander Janeczko, to dwaj studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, którzy w ciągu ostatniego roku stworzyli ramię robota przemysłowego.

Projekt nosi nazwę Humero i jest realizowany w ramach Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej. Projekt składał się kilku etapów, które w całości były wykonane na Wydziale:

- projekt CAD (komputerowe wspomaganie projektowania) robota i dobór takich elementów mechanicznych jak łożyska, przekładnie i serwonapędy,

- projekt i wykonanie układu zasilającego,

- oprogramowanie sterujące pracą mechanizmów,

- oprogramowanie służące do wygodnego programowania robota przy użyciu panelu dotykowego i interfejsu graficznego.

Wykonany w programie komputerowym CAD model robota został podczas wakacji 2020 roku wydrukowany na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym. W procesie tym uczestniczyło wielu studentów, którzy nadzorowali ten proces. Wydruk wszystkich elementów trwał bowiem ponad miesiąc czasu. Po rozwiązaniu licznych problemów technicznych udało się ostatecznie wydrukować wszystkie elementy składowe i połączyć je w całość razem z elementami mechanicznymi i elektrycznymi.

Następnie przygotowana została skrzynka sterując, która zawiera elementy zasilające oraz mikrokontroler ATMega256 z opracowanym oprogramowaniem kontrolującym pracę serwomechanizmów.

Ramię robota posiada sześć ruchomych osi z możliwością niezależnego ich kontrolowania przez sprzężenie układu sterowania z funkcjonalnym interfejsem użytkownika. Głównym urządzeniem napędzającym robota są serwomechanizmy, czyli zamknięte układy sterowania zawierające małe silniki elektryczne połączone z przekładnią zębatą.

Do kontrolera ATMega256 podłączono mikrokomputer Raspberry Pi z wyświetlaczem dotykowym i aplikacją umożliwiającą łatwe i intuicyjne pisanie prostych programów na zbudowanego robota.

- Obu panom życzymy dalszych sukcesów w realizowaniu kolejnych pomysłów - usłyszeli studenci od naukowców Wydziału Mechaniczno-Technologicznego.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie