Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Wracają porody rodzinne, ale z obostrzeniami sanitarnymi

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Porodówka w szpitalu w Stalowej Woli to przyjazne miejsce
Porodówka w szpitalu w Stalowej Woli to przyjazne miejsce Zdzisław Surowaniec
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentek Oddział Położniczo - Ginekologiczny Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli od 26 maja przywraca dostęp do porodów rodzinnych.

Jednocześnie szpital informuje, że z uwagi na sytuację epidemiologiczną związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz mając na uwadze bezpieczeństwo pacjentek oraz personelu szpitala porody rodzinne będą się odbywać według ustalonych zasad.

W porodzie rodzinnym może brać udział wyłącznie jedna osoba towarzysząca. O możliwości uczestnictwa osoby towarzyszącej przy porodzie fizjologicznym decyduje lekarz dyżurny po ocenie zaawansowania porodu oraz wypełnionej ankiecie epidemiologicznej.

Osoba nie może towarzyszyć przy porodzie jeśli jest objęta kwarantanną, izolacją, miała jakąkolwiek styczność z chorym lub podejrzanym o zakażenie COVID-19 lub wykazuje w dniu przyjęcia do szpitala objawy infekcji.

Osoba, która chce towarzyszyć rodzącej musi poddać się odpłatnemu testowi antygenowemu COVID-19 wykonanemu w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, zakupić pakiet jednorazowej odzieży ochronnej oraz zaopatrzyć się w obuwie zamienne. Koszt wykonania testu i pakietu odzieży ochronnej (bez obuwia) wynosi 70 złotych.

Osoba towarzysząca zobowiązana jest przez cały okres pobytu w szpitalu zachować bezpieczny dystans wobec innych osób, często myć i dezynfekować ręce, a także mieć założoną maseczkę zakrywającą usta i nos. Osoba towarzysząca nie powinna opuszczać sali porodowej, w której przebywa z pacjentką, o ile nie ma takiego polecenia od personelu medycznego. Poród może trwać nawet kilka godzin, dlatego osoba towarzysząca może zaopatrzyć się w wodę i przekąski. Nie ma możliwości zrobienia tego typu zakupów na terenie szpitala.

Jeśli poród kończy się cięciem cesarskim, osoba towarzysząca nie może być obecna na sali do cięć cesarskich, natomiast może pozostać do kangurowanie noworodka czyli "kontakt skóra do skóry" wyłącznie na terenie sali porodowej lub w pomieszczeniu przygotowanym przez personel medyczny nie dłużej niż 2 godziny.

- W przypadku planowego cięcia cesarskiego istnieje możliwość obecności osoby towarzyszącej w sali porodów rodzinnych celem kangurowania. Osoba taka musi przejść taką samą procedurę jak osoba chcąca uczestniczyć w porodzie rodzinnym. Osoba towarzysząca nie ma możliwości wejścia do Oddziału Położniczego i jest zobowiązana do opuszczenia szpitala po upływie dwugodzinnej obserwacji po porodzie fizjologicznym  lub po upływie dwóch godzin kangurowania. Kangurowanie to metoda wczesnej opieki nad noworodkiem, zapewniająca bezpośredni kontakt ciała noworodka z ciałem matki.

W dalszym ciągu wstrzymane są odwiedziny pacjentów przebywających w szpitalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie