Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Z opóźnieniem, ale jednak powstaną linie do produkcji maseczek

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Amerykańska maseczka 3M (dr Andrzej Komsa), maseczka 3PLY (dr Aleksander Zieliński)
Amerykańska maseczka 3M (dr Andrzej Komsa), maseczka 3PLY (dr Aleksander Zieliński) Zdzisław Surowaniec
Po serii medialnych doniesień jakoby w Stalowej Woli nie powstanie fabryka produkująca środki ochrony osobistej, Agencja Rozwoju Przemysłu wydała w tej sprawie oświadczenie.

Produkcja maseczek ochronnych jest częścią projektu #PolskaSzwalnia, ogłoszonego przez rządowe władze. Jak podano w spocie reklamującym inicjatywę, ponad 200 szwalni zorganizowano w grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieży. Polskie szwalnie wyprodukują kilka milionów sztuk maseczek tygodniowo a to wszystko dzięki rozwojowi nowych linii produkcyjnych także w Stalowej Woli i dodatkowym zleceniom dla polskich firm z Agencji Rozwoju Przemysłu.

W maju informowaliśmy, że na około 5 tysiącach metrów kwadratowych, rozpoczął się montaż urządzeń i automatów na ośmiu liniach produkcyjnych, a produkcja ruszy za około trzy tygodnie. Mimo braku „rozmachu” jakiego spodziewano się po podaniu liczb (29 milionów maseczek miesięcznie) ARP zapewnia, że uruchamianie produkcji maseczek w Stalowej Woli przebiegają zgodnie z planem.

Pierwszym etapem było zakontraktowanie przez ARP maszyn, następnie montaż i integracja linii produkcyjnych oraz wykonanie projektu i budowa czystego pomieszczenia (clean roomu), który jest w trakcie prac przygotowawczych.

ARP dysponuje w Stalowej Woli dwoma typami linii do produkcji maseczek. Pierwszy typ pozwala na produkcję maseczek medycznych 3PLY typu I, II oraz IIR. Drugi typ linii - maseczek FFP2 w wersji ochronnej, a także medycznej. Linie zostały zmontowane a produkcja technicznie przetestowana - zapewnia ARP. Obecnie trwa proces formalny w celu rozpoczęcia budowy clean roomu w celu uruchomienia produkcji seryjnej maseczek w wersji sterylnej. Do uruchomienia takiej produkcji niezbędne są badania i uzyskanie certyfikatów. Badania takie przeprowadza Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Niezbędne jest też wpisanie produktów na listę wyrobów medycznych przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

ARP jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich certyfikatów i procedowania wymogów prawnych, co może potrwać kilka tygodni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie