MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa już działa. Cała historia miasta jest w sieci

Zdzisław Surowaniec
”Socjalistyczne Tempo” było politycznie poprawne dla komunistycznej władzy, ale jest świadectwem historii huty.
”Socjalistyczne Tempo” było politycznie poprawne dla komunistycznej władzy, ale jest świadectwem historii huty. Zdzisław Surowaniec
Informacje dotyczące historii Stalowej Woli można już znaleźć w Internecie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, którą uruchomiła Miejska Biblioteka Publiczna imienia Melchiora Wańkowicza.

Obecnie są tam dostępne roczniki "Socjalistycznego Tempa" od roku 1951 do roku 1989. Treść zdigitalizowano z egzemplarzy zgromadzonych zarówno w Miejskiej Bibliotece Publicznej, jak i z egzemplarzy, które przekazała Huta Stalowa Wola. Niegdyś "Socjalistyczne Tempo" było gazetą zakładową huty. Dzięki takiemu zabiegowi, w Internecie dostępne są niemal wszystkie egzemplarze "Socjalistycznego Tempa".

Gazety z formy papierowej przeniesiono do formy cyfrowej, do komputera, przy pomocy specjalistycznego skanera firmy Atiz. A potem przy pomocy kilku programów, poddano cyfrowej obróbce i umieszczono w Internecie.

- Zeskanowane pliki poddaliśmy między innymi kompresji, tak by szybciej się otwierały, by przeglądanie było płynne. Tuż po zeskanowaniu, cały rocznik "Socjalistycznego Tempa" potrafi "ważyć" 15 gigabajtów, a po kompresji około 500 megabajtów. I to bez specjalnej straty na jakości. Dzięki specjalnemu formatowi DjVu, przeglądanie stron jest bardzo szybkie - mówi Tomasz Gotkowski, specjalista do spraw digitalizacji.

Skoro specjalny format, to przeglądanie publikacji w wersji pełnotekstowej wymaga zainstalowania czytnika formatu DjVu. Ale przeglądanie możliwe jest również za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej na przykład Firefox, Chrome, Internet Explorer. - Jednak rekomendujemy, na podstawie własnych doświadczeń, Internet Explorer, koniecznie z zainstalowaną najnowszą wersją wtyczki Java. Inne przeglądarki potrafią płatać figle i mimo wykonania koniecznych instalacji, nie pokazują tekstu - podpowiada Tomasz Gotkowski.

Wszystkie publikacje udostępniane są nieodpłatnie, a zawartość zamieszczana w Stalowowolskiej Bibliotece Cyfrowej będzie się systematycznie powiększała. - Zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności zdigitalizować numery "Socjalistycznego Tempa", gdyż były to najczęściej przeglądane archiwalne materiały z księgozbioru biblioteki. Upływ czasu sprawił, że część z tych gazet dosłownie zaczyna rozpadać się w rękach. Dzięki digitalizacji, pasjonaci historii Stalowej Woli, będą mogli nadal przeglądać stare roczniki gazety i szukać informacji, już bez ryzyka, że któraś z gazet zostanie uszkodzona - przekonuje Ewa Biały, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Aby skorzystać z zasobów Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej wystarczy wejść na stronę internetową MBP: biblioteka.stalowawola.pl i kliknąć na widoczny po lewej stronie czarno-biały baner lub bezpośrednio wpisać adres http://bc.mbpstalowawola.pl:81/dlibra. Oczywiście przeglądanie treści Stalowowolskiej Biblioteki Cyfrowej, możliwe jest również przy pomocy komputerów dostępnych w bibliotece.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STALOWOWOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie