Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowowolski sport na wystawie z okazji 80-lecia „stalówki”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wystawa jest gotowa do obejrzenia na placu przy Bibliotece Międzyuczelnianej
Wystawa jest gotowa do obejrzenia na placu przy Bibliotece Międzyuczelnianej Zdzisław Surowaniec
Wspomnienia ze sportowych kronik ZKS Stal Stalowa Wola, 1938-2018 znajdą się na wystawie plenerowej na placu obok Biblioteki Międzyuczelnianej już 14 września. Ekspozycja przygotowana została z okazji 80 rocznicy powstania klubu sportowego w Stalowej Woli.

Wystawa stanowi jedynie garść wspomnień z czasów, które już dziś mało kto pamięta. Przypomina, szczególnie młodemu pokoleniu fakty i postaci, które na zawsze zapisały się w pamięci kibiców, spektakularne wyczyny utalentowanych zawodników, osiągnięcia trenerów i intersujące sportowe ciekawostki. Przede wszystkim ukazuje niełatwe początki, kiedy to dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów budowano podstawy klubu, wznoszono obiekty sportowe, szlifowano talenty i tworzono drużyny, osiągające niekiedy znaczące sukcesy.

W 1938 powołano Klub Sportowy „Stalowa Wola”. Inicjatorem był Feliks Olszak, dyrektor zakładu hutniczego w Zakładach Południowych i pierwszy prezes klubu.Na początku postawiono na cieszącą się największą popularnością piłkę nożną. Zabiegano o umożliwienie zespołowi występowania w klasie A, z pominięciem niższych poziomów. Argumentację w pokonywaniu przeszkód były finanse zakładów, umożliwiające wystawienie solidnej drużyny.

Według planów w Stalowej Woli miał powstać stadion sportowy, umiejscowiony nieopodal Sanu. Tymczasem postanowiono utworzyć zdatne do przeprowadzania profesjonalnych meczów boisko, niedaleko od fabrycznej bramy. Oficjalna inauguracja sportowej areny nastąpiła 4 maja 1939, na świętego Floriana, w dniu w którym zwyczajowo obchodzono święto hutnika. Rozegrano wtedy mecz pomiędzy drużyna junaków a reprezentacją pracowników zakładów, wzmocnionych kilkoma przedstawicielami firm budowlano-konstrukcyjnych. Wśród zawodników byli dawni gracze lub wyszkoleni juniorzy ze znanych klubów piłkarskich. Jak wieść niesie premiera nie odbyła się na głównej, niegotowej jeszcze płycie, lecz boisku bocznym.

Oprócz piłkarzy i tenisistów, była sekcja bokserska. Organizowane też były biegi uliczne i wyścigi kolarskie. Stare fotografie wskazują na istnienie grupy cyklistów, w tym również dziewcząt. W strukturach klubu znalazło się nawet… koło myśliwskie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TEŻ: Sportowy flesz filmowy. Którzy sportowcy mają najwięcej dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie