Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny wylicza co zrobi w 2019 roku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny
Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny Tomasz Wosk
Przez ostanie cztery lata wydatki na inwestycje zrealizowane przez powiat stalowowolski wyniosły aż 127 miliona złotych.

- Oczywiście, że trudno będzie powtórzyć taki wynik, zwłaszcza, że z powodu wielomilionowych inwestycji w szpitalu powiat musiał się zadłużyć, więc obecną kadencję zaczynamy z dość dużym deficytem - przyznał starosta Janusz Zarzeczny.

Dlatego trzeba będzie teraz trochę zwolnić narzucone wcześniej tempo inwestycji majątkowych - zastrzega starosta. I dodaje: - Oczywiście, nadal będziemy inwestować, ale nie będą to już tak jak w poprzedniej kadencji zadania za kilkanaście milionów złotych. Te największe inwestycje, jak przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego czy ulicy Poniatowskiego, już zrealizowaliśmy, albo powoli kończymy, jak w przypadku budowy nowego Bloku Operacyjnego w szpitalu.

Przed władzami powiatu kolejne inwestycje w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym. Przede wszystkim trzeba będzie przenieść Oddział Intensywnej Opieki Medycznej do nowych pomieszczeń, a w jego miejscu stworzyć na Oddziale Neurologicznym dwie sale dla pacjentów po udarach. Obecnie jest tylko jedna sala udarowa z czterema łóżkami, a zapotrzebowanie jest znacznie większe.

Z zadań inwestycyjnych w sferze oświaty, jednym z większych będzie na pewno termomodernizacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 czyli „budowlanki”. W tym roku starosta zamierza przygotować projekt i będzie szukał źródła dofinansowania. Powstanie również boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 przy ulicy Hutniczej, dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Starosta szacuje, że w tym roku liczba uczniów w placówkach podległych starostwu wzrośnie o około 700 osób. Efektem likwidacji gimnazjów, będzie dłuższy cykl kształcenia w szkołach podstawowych, ale i w ponadpodstawowych. Powrót czteroletnich liceów i pięcioletnich techników sprawi, że w szkołach młodzież spędzi więcej czasu. Zdecydowanie więc powinna wzrosnąć subwencja oświatowa. Bo teraz samorząd dokłada dużo, 6-7 milionów złotych rocznie. Idealnie byłoby, gdyby szkoły mieściły się w przyznawanej subwencji, ale aby tak się stało, Ministerstwo Edukacji musiałoby wreszcie zwiększyć subwencję na szkolnictwo zawodowe, która jak wiadomo od lat – jest ewidentnie zbyt niska.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku



Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?



Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]




NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?



500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie