Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy z Przędzela pod nowym sztandarem (zdjęcia)

Konrad SINICA [email protected]
  Sztandar został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Sztandar został odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP RP. Konrad Sinica
Zaczynali od beczki po gorzałce i kilku drewnianych wiader. Dzisiaj to prężnie działająca jednostka, która nieprzerwanie niesie pomoc okolicznym mieszkańcom. W niedzielę Ochotnicza Straż Pożarna w Przędzelu obchodziła 130. rocznicę swojego powstania. Z tej okazji jednostka otrzymała nowy sztandar.

[galeria_glowna]
Z okazji jubileuszu została odprawiona uroczysta msza święta, podczas której poświęcono nową chorągiew. Następnie przed remizą strażacką w Przędzelu zaproszeni goście wbijali symboliczne gwoździe w pamiątkową tablicę. Nie zabrakło też wpisów do księgi pamiątkowej. Stary sztandar, który nadano jednostce jeszcze w 1983 roku, został oficjalnie pożegnany. Następnie burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski przekazał nowy sztandar na ręce Edwarda Szlichty, członka zarządu głównego Związku OSP RP w Warszawie.

BOHATERSTWO I ODDANIE

- Sztandar to symbol wdzięczności społeczeństwa dla strażaków za bohaterstwo i oddanie w pełnieniu służby strażackiej - powiedział w imieniu fundatorów burmistrz Rudnika nad Sanem Waldemar Grochowski. - Sztandar to symbol więzi społeczeństwa ze strażakami ochotnikami. Niech sztandar jednoczy druhów w zaszczytnej i wiernej służbie dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej i jej obywateli.

Edward Szlichta wręczył nowy sztandar Janowi Serafinowi, prezesowi OSP w Przędzelu, a ten przekazał go na ręce swoich strażaków. Następnie odbyła się prezentacja otrzymanej chorągwi. Sztandar został też udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP.

BECZKA, WIADRA I DRABINY

Ochotnicza Straż Pożarna w Przędzelu jest jedną z najstarszych jednostek w powiecie niżańskim. Została założona w 1883 roku przez Radę Fajermańską. Inicjatorami powołania straży w Przędzelu byli oficer rezerwy armii austriackiej Ludwik Kluk, podoficer armii austriackiej Józef Stelmach oraz bracia Tadeusz i Kazimierz Radzińscy. Początki jednostki nie były łatwe.

- Beczka dębowa po okowicie o pojemności trzystu litrów, kilka wiader i konwi drewnianych oraz dwie drabiny to nasz pierwszy sprzęt strażacki. A wszystko ciągnione przez dwa woły - mówi druh Adam Dubiel, naczelnik OSP w Przędzelu. - W 1894 roku, w nagrodę za ugaszenie dworu, jednostka otrzymała dwukołową, jednocylindrową sikawkę ręczną.

W 1958 roku została oddana do użytku wybudowana w czynie społecznym remiza, w której OSP mieści się do dzisiaj. Od 1998 roku jednostka funkcjonuje w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dzisiaj OSP w Przędzelu posiada własny ciężki samochód gaśniczy, piły spalinowe, motopompy pływającą i szlamową, aparaty służące do ochrony dróg oddechowych i wiele innego sprzętu, który jest niezbędny podczas wyjazdu do akcji.

- Staramy się pomagać ludziom na ile możemy - mówi prezes OSP w Przędzelu Jan Serafin. - Systematycznie doposażamy naszą jednostkę. Myślimy o rozbudowie remizy o dodatkowy boks garażowy i zaplecze socjalne.

MEDALE DLA ZASŁUŻONYCH

Nadaniu nowego sztandaru towarzyszyło wręczenie odznaczeń. Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Ryszard Piekarz i Stanisław Koszałka. Brązowymi Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa zostali uhonorowani Tomasz Baran, Robert Burdzy i Lucjan Tabasz. Odznaki Strażak Wzorowy otrzymali Dominik Dubiel, Krzysztof Herman i Wojciech Dudek. Z kolei Odznaki za Wysługę Lat dostali Stanisław Koń, Wiesław Pokora, Bronisław Warchoł, Henryk Maziarz, Stanisław Mazur, Janusz Rzepiela, Andrzej Sośler, Marek Maziarz, Mieczysław Idzi, Grzegorz Łojek, Jan Serafin, Adam Dubiel, Krystian Rup, Wojciech Dudek, Krzysztof Herman, Robert Burdzy, Piotr Byra, Tomasz Baran oraz Krzysztof Baran.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie