Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażacy ze Stalowej Woli dostali fantom i uczą się ratowania życia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pierwszej nauce wykonywania intubacji towarzyszył humor, ale zajęcia były poważne, bo chodziło o naukę ratowania życia.
Pierwszej nauce wykonywania intubacji towarzyszył humor, ale zajęcia były poważne, bo chodziło o naukę ratowania życia. Jacek Rodecki
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli wzbogaciła się o sprzęt do ratownictwa medycznego w postaci fantoma głowy.

ZOBACZ TAKŻE:
Nocne ćwiczenia w warszawskim metrze. W scenariuszu atak terrorystów

(dostawca: RUPTLY/x-news)

Model głowy, jaki otrzymali stalowowolscy strażacy, nie będzie im służył do nauki intubacji. Intubacja jest zabiegiem wymagającym szczególnych umiejętności medycznych związanych z wprowadzeniem narzędzi do tchawicy i może być prowadzona tylko przez lekarzy, ratowników medycznych i wyszkolone pielęgniarki.

Popularnie nazywana „głowa do intubacji” posłuży do nauki udrażniania dróg oddechowych za pomocą rurki krtaniowej i maski krtaniowej - wyjaśnił nam ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego doktor Marek Niemiec, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej. Urządzenie, będące modelem głowy człowieka naturalnej wielkości, dzięki specjalnemu mocowaniu wykonuje realistyczne ruchy przy otwieraniu i zamykaniu ust, głowa może być podnoszona i odchylana, a wycięty obszar czaszki pozwala na obserwację budowy anatomicznej wnętrza ust, tchawicy i nosa.

Zabieg udrażniania dróg oddechowych u osoby, u której doszło do zatrzymania oddechu, jest alternatywą intubacji, przygotowującej nieprzytomnego pacjenta do pomocy, jakiej udzieli mu ekipa pogotowia ratunkowego. Model głowy pozwoli wyszkolić strażaków w udrażnianiu dróg oddechowych nieprzytomnej ofiary wypadku, kiedy na przykład dojdzie do zapadnięcia się języka. Można to robić także w przypadku braku specjalistycznej rurki czy maski poprzez odgięcie głowy i wyluksowanie żuchwy. Jednak dzięki umiejętnie zastosowanemu sprzętowi ratującemu życie, pomoc jest bardziej fachowa, zanim zjawią się ratownicy medyczni, którzy przejmą pacjenta. I właśnie w zdobywaniu przez strażaków przedmedycznej umiejętności ratowania ofiary pomoże fantom głowy.

Stalowowolska jednostka jest pierwszą na Podkarpaciu, która posiada taki sprzęt, bo są dopiero plany by w takie zestawy wyposażyć Ośrodek Szkolenia Strażaków w Nisku. Komendant straży pożarnej Tadeusz Niedziałek powiedział, że ćwiczenia na tego typu urządzeniu pozwolą nabyć strażakom dodatkowe, niezbędne umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Często bywa tak, że strażacy udzielają pomocy ofiarom wypadków jeszcze przed przybyciem karetki pogotowia. Zestaw do nauki udrażniania dróg oddechowych jest uzupełnieniem sprzętu, który już posiadają strażacy do ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy, zarówno resuscytacji jak i odpowiednich metod obchodzenia się z rannym podczas wypadku

Intubacja to zabieg polegający na wprowadzeniu do tchawicy nieprzytomnej osoby specjalnej rurki intubacyjnej. Rurka wprowadzana jest przez nos lub usta. Udrażnia drogi oddechowe, chroni przed przedostaniem się treści pokarmowej z żołądka do płuc podczas wymiotów u nieprzytomnych pacjentów, umożliwia podłączenie chorego do respiratora i prowadzenie znieczulenia ze sztucznym oddychaniem.

Przez rurkę możliwe jest odsysanie wydzieliny z dróg oddechowych czy podawanie niektórych leków. Przed operacją odbywa się to po podaniu środków usypiających i zwiotczających. W nagłych wypadkach pacjent jest zwykle nieprzytomny. Obecnie używa się giętkich, jednorazowych plastikowych rurek. Rurka ma długość około 20 centymetrów. Jej rozmiar dobierany jest między innymi do płci i wieku.

Fantom kupiła firma Thoni Alutec, która specjalizuje się w produkcji odlewów ze stopów lekkich w formach piaskowych oraz kokilach. Zakład w Stalowej Woli jest uznawany za jedną z najnowocześniejszych odlewni stopów lekkich na świecie. Firma zatrudnia 1200 osób, swoją produkcję skupia w halach o łącznej powierzchni 45 tys. m kw. Produkty są dostarczane do odbiorców na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie