Łukasz Konstanty
Artur Mikołajczewski zdobył brązowy medal podczas odbywających się w Belgradzie wioślarskich mistrzostw świata. Polak w piątek zajął trzecie miejsce w rywalizacji jedynek wagi lekkiej. Zwyciężył Szwajcar Andri Struzina przed Włochem Nielsem Torre.

Nasz zawodnik spokojnie rozpoczął finałowy wyścig, wraz z upływem czasu coraz bardziej jednak się rozpędzał i znalazł się w trójce, która między sobą rozstrzygnęła, kto jakiego koloru medal zawiesi na szyi.

Artur Mikołajczewski z brązowym medalem mistrzostw świata

Wydawało się, że Mikołajczewski będzie w stanie powalczyć o srebrny krążek, odrobił bowiem stratę do Włocha, który zanotował piorunujący start, potem jednak nieco osłabł. Na końcowym odcinku nasz wioślarz popełnił jednak błąd skutkujący chwilową utratą prędkości i w efekcie zakończył zmagania na trzeciej pozycji.

Złoty krążek wywalczył Szwajcar Andri Struzina, który dystans 2000 metrów pokonał w czasie 7:42,41. Włoch Niels Torre stracił do zwycięzcy 2,49 s., z kolei Polak wpłynął na metę ze stratą 5,31 s do triumfatora.

Podium Artura Mikołajczewskiego w Pucharze Świata

Brązowy krążek to drugi duży sukces Mikołajczewskiego w 2023 roku. W lipcu nasz zawodnik podczas zawodów Pucharu Świata odbywających się w Lucernie zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie ze Struziną.

W finale B tej samej konkurencji w piątek popłynęła z kolei Zuzanna Jankowska. Polka zakończyła wyścig na drugim miejscu, za plecami Szwajcarki Eline Rol i ostatecznie w mistrzostwach została sklasyfikowana na ósmej pozycji.

W sobotę o medal powalczy broniąca mistrzowskiego tytułu czwórka podwójna, która w Belgradzie startuje w składzie Dominik Czaja, Fabian Barański, Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Polacy mają już zapewniony start w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.