Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Super wóz ze Stalowej Woli dla Wojska Polskiego

Zdzisław Surowiec
Bojowy wóz piechoty, jakiego używa Wojsko Polskie.
Bojowy wóz piechoty, jakiego używa Wojsko Polskie. Internet
Huta Stalowa Wola skupiła wokół siebie grupę zakładów, które zaproponują wojsku model bojowego wozu piechoty (bwp). Kontrakt miałby wartość kilku miliardów złotych. Armia potrzebować będzie tysiąca sztuk tego sprzętu, który zastąpi bwp produkowane od lat 60. na radzieckiej licencji.

W skład konsorcjum wchodzą

14 lutego doszło w Warszawie do podpisania umowy konsorcyjnej przez Hutę Stalowa Wola S.A., Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach, Zakłady Mechaniczne BUMAR-ŁABĘDY S.A. z siedzibą w Gliwicach, Wojskowe Zakłady Mechaniczne S.A. z siedzibą w Siemianowicach Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z siedzibą w Poznaniu, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z siedzibą w Dęblinie, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej - Instytut Badawczy, z siedzibą w Sulejówku, Wojskowe Zakłady Elektroniczne Spółka Akcyjna z siedzibą w Zielonce.

Bojowy wóz piechoty służy oddziałom piechoty zmechanizowanej. Przewozi piechotę, zapewniając jej zabezpieczenie przed pociskami broni ręcznej oraz wsparcie ogniowe, gdy przystępuje ona do działania poza pojazdem. Wozy, używane przez Wojsko Polskie są przestarzałe, skończą swój żywot w 2020 roku.

PŁYWAJĄCY WÓZ

- Chcemy opracować projekt wozu pływającego, gąsienicowego, z nowoczesnym podwoziem i napędem o podwyższonej odporności balistycznej - powiedział w ubiegłym roku Krzysztof Trofiniak, prezes HSW. Huta do tej pory nie produkowała tego sprzętu. Teraz są konkrety, HSW stała się liderem konsorcjum, które zaproponuje armii bwp.

- Powołaliśmy konsorcjum, które sprawiedliwie i na zdrowych zasadach łączy polskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe wokół realizacji projektów kluczowych dla uzbrojenia polskiej armii - powiedział Antoni Rusinek, członek zarządu Huty Stalowa Wola S.A.

Celem Konsorcjum jest wspólne przygotowanie i złożenie oferty do Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) na wykonanie prac badawczo-rozwojowych mających na celu opracowanie "bojowego wozu piechoty wraz ze sprzętem technicznym batalionu zmechanizowanego", jak również realizacja wyżej wymienionych prac w przypadku wyboru oferty Konsorcjum przez MON lub Centrum Badań oraz późniejsze wdrożenie sprzętu do produkcji seryjnej.

HSW LIDEREM

Siedzibą konsorcjum jest Stalowa Wola, a jego liderem HSW. Członkowie Konsorcjum mają co do zasady równe prawa i jednocześnie zastrzegają iż konsorcjum nie może być uważane za utworzenie korporacji, spółki prawa cywilnego, spółki prawa handlowego, czy też innej osoby prawnej. Wszyscy zachowują więc niezależność. Konsorcjum dopuszcza możliwość wykluczenia ze swojego grona firmę, która nie wykona lub nienależycie wykona obowiązki wskazane w podpisanej umowie.

- Powołanie do życia kolejnych konsorcjów wydaje się być kwestią czasu - dodaje Antoni Rusinek. - W naszym gronie znajduje się kilku kolejnych liderów dla konsorcjów zdolnych skutecznie zrealizować kolejne zadania z zakresu modernizacji technicznej polskich sił zbrojnych - dodał. To kolejne umocnienie HSW jako producenta sprzętu artyleryjskiego i pancernego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie