Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Kawalerów Orderu Uśmiechu. Kto był od nas?

Ewa Łukomska
Order Uśmiechu jest jedynym na świecie odznaczeniem, które przyznawane jest dorosłym przez dzieci. Jego tradycja sięga już niemal pół wieku. Dziś świętujemy Światowy Dzień Orderu Uśmiechu - polskiej inicjatywy, która na arenie międzynarodowej istnieje od 1979 roku.

ZOBACZ TEŻ: Piotr Fronczewski odznaczony Orderem Uśmiechu

Dostawca: TVN

„Jacek i Agatka” inspiracją

Kilkadziesiąt lat temu Wanda Chotomska, autorka opowieści o Jacku i Agatce, które dzieci z zapartym tchem śledziły podczas telewizyjnej „Dobranocki”, udała się na spotkanie z małymi pacjentami szpitala rehabilitacyjnego w podwarszawskim Konstancinie. Podczas spotkania dzieci chętnie omawiały losy swoich idoli, a jeden a chłopców stwierdził, że Jacek do tej pory z pewnością zasłużył już na order albo medal. O tym pomyśle wspomniała podczas wywiadu dla „Kuriera Polskiego” Wanda Chotomska, a Zofia Zdanowska, dziennikarka, która wówczas rozmawiała z pisarką, nie zlekceważyła propozycji. Idea dotarła do redaktora Włodzimierza Karwana,a ten uznał, że pora stworzyć odznaczenie, które dzieci przyznawałyby dorosłym.

O pomyśle poinformowali najmłodszych Jacek i Agatka, a niedługo później do redakcji „Kuriera Polskiego” zaczęły napływać projekty odznaczenia. Łącznie wpłynęły ich 44 tysiące. Większość propozycji bazowała na kształcie serca bądź słońca, a ostatecznie wybrano wariant zaproponowany przez dziewięcioletnią Ewę Chrobak z Głuchołaz, czyli uśmiechnięte słoneczko. Odzew w sprawie osób, które zasługują na odznaczenie również był prawie natychmiastowy - idea cieszyła się ogromnym zainteresowaniem już od samego początku istnienia.

Światowy charakter i wysokie wymagania

Już w 1979 roku, czyli w trakcie trwania Międzynarodowego Roku Dziecka, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, Kurt Waldheim, nadał Orderowi Uśmiechu Rangę Międzynarodową. Wtedy to Kapituła Orderu Uśmiechu stała się organem istniejącym ponad granicami krajów. Obecnie w szeregach 60-osobowej Kapituły można znaleźć przede wszystkim Polaków, ale też przedstawicieli pochodzących z Argentyny, Armenii, Australii, Białorusi, Belgii, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Tunezji, Ukrainy, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Ordery przyznawane są dwa razy do roku - wiosną i jesienią, kiedy to Kapituła wyłania spośród nadesłanych kandydatur laureatów. Obecnie do grona kawalerów należy już 996 osób, a większość z nich, by posługiwać się tytułem, musiała przejść przez tradycyjny rytuał. Polega on na wypiciu soku z cytryny z uśmiechem na twarzy oraz pasowaniu różą. W ciągu kilkudziesięciu lat przyznawania odznaczeń, jedynie kilku laureatów zwolniono z ceremonii ze szczególnych względów.

Pośród laureatów odznaczenia w naszym regionie znalazło się wiele znanych i mniej znanych nazwisk. Otrzymali go między innymi senator Janina Sagatowska ze Stalowej Woli, tarnobrzeski radny Stanisław Uziel i pochodzący z Rudnika nad Sanem ksiądz Czesław Wala.

Kawalerowie Orderu Uśmiechu są patronami kilku szkół i przedszkoli w Polsce, między innymi Szkoły Podstawowej numer 8 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

OPINIE

Kazimiera Zapałowa:

- Żródłem największej radości jest nie sam Order Uśmiechu, a pomoc drugiemu człowiekowi. Szczególnie w przypadku, gdy bez naszego zaangażowania dziecko nie byłoby w stanie poradzić sobie samo. To naprawdę cieszy.

Stanisław Adamczak:

- Sądzę, że ogromną radość każdemu człowiekowi przynosi obcowanie z innymi ludźmi. Zawsze staram się podchodzić do drugiej osoby pozytywnie. Takie podejście sprawdza się przede wszystkim w kontaktach z młodzieżą.

Anna Sowa:

- Uśmiech nie schodzi z twarzy głównie osobom myślącym pozytywnie, a zarazem logicznie. Zamartwianie się i pielęgnowanie złego nastroju nigdy nie przynosi pozytywnych skutków. Życie jest trudne, ale piękne.

Tomasz Królak:

- Myślę, że każdy z nas powinien pewnie kroczyć przez życie pokonując trudności i pomagając innym. Ludzie borykają się z wieloma trudnościami, ale nie powinni się poddawać i tracić optymizmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie