Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta Wielkanocne będą droższe niż rok temu

Wioletta WOJTKOWIAK [email protected]
Produkty na wielkanocny stół będą kosztować od 5 do 8 procent więcej niż przed rokiem - wynika z szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Produkty na wielkanocny stół będą kosztować od 5 do 8 procent więcej niż przed rokiem - wynika z szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
Świąteczne przygotowania zawsze są drogie, ale przecież Wielkanoc jest tylko raz w roku. Na zakupach nie zaoszczędzimy wiele, bo ceny wędlin i artykułów, które wkładamy do wielkanocnego koszyka są wyższe.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oszacował, że produkty na wielkanocny stół będą kosztować od 5 do 8 procent więcej niż przed rokiem. W ciągu ostatnich miesięcy najbardziej podrożały warzywa, mięso, pieczywo i przetwory mączne oraz ryby i cukier.

I chociaż w robieniu świątecznych zakupów jesteśmy coraz rozsądniejsi, większość gospodyń twierdzi, że zaoszczędzić się nie da. Tradycyjna Wielkanoc dla czteroosobowej rodziny to przynajmniej 400-500 złotych dodatkowych wydatków. I to bardzo oszczędnie licząc.

Nie przywykliśmy rezygnować z tradycyjnych potraw. Sprawdzajmy, więc i porównujmy ceny. Zakupy warto wcześniej zaplanować i nie ulegać zbyt łatwo promocjom, które mogą okazać się pozorne.

Czas zakasać rękawy

Dużo wydaliśmy albo wydamy na dniach na preparaty do wiosennych porządków, które znacznie podrożały. - Mimo że mam jeszcze zapas na proszki i płyny do czyszczenia muszę wydać około 100 złotych - wylicza Beata Raczyńska z Tarnobrzega.

Na przygotowanie wielkanocnych potraw w swoim domu wyda około 500 złotych. Będzie barszcz z białą kiełbasą, jaja przyrządzone na kilka sposobów, tradycyjna sałatka jarzynowa, dwa rodzaje ciast i babka drożdżowa. - Przyrządzam też karkówkę pieczoną z sosem, boczek pieczony, schab ze śliwką. Ale na obiad jedziemy do mojej mamy, na prawdziwy rosół z domowym makaronem.

Po pierwsze kiełbasa

Tradycyjnie na Wielkanoc kupujemy sporo mięsa i wędlin. Za dobrą szynkę trzeba zapłacić od 18 do 30 złotych, w podobnej cenie jest polędwica. Żur nie obędzie się bez białej kiełbasy oraz wędzonego boczku i żeberek.

- W ostatnich dniach nie sprzedają się dobrze produkty tańsze, za to schodzą te ze średniej i górnej półki. Wiadomo, że na święta ludzie lubią się zastawić i postawić coś lepszego na stole - mówi Mieczysław Miazga, współwłaściciel i prezes zakładu mięsnego SMAK Górno.

Chętnie bierzemy się za samodzielne pieczenie mięs. Tak jest taniej i zdrowiej i smaczniej. Kilogram schabu bez kości i wołowiny pieczeniowej kosztuje około 20 złotych, a karczku wieprzowego około 16 złotych. Tańszy jest drób, od 7 złotych za kilogram świeżego kurczaka.

Dobre ciasto trzeba mieć

Nie wyobrażamy sobie świąt bez smaku domowego ciasta, za co naturalnie przyjdzie nam zapłacić więcej. Kilogram tłustego białego twarogu kosztuje około 12 złotych, masła pełnotłustego do 14 złotych. Mąka kosztuje od 1,5 do 2,80 złotego - w zależności od gatunku i sklepu, kilogram zwykłego cukru 3,25 złotego, cukru pudru ponad 4 złote.

Jeśli nie mamy siły lub zdolności do pieczenia zamawiamy ciasto gotowe. Uwaga. Cukiernie właśnie podniosły ceny, bo produkty do wyrobu ciast podrożały. - Serniki i makowce, najpopularniejsze wielkanocne ciasta będą kosztowały od 16,50 do 22,50 zł za kilogram. To o 50 groszy więcej niż wcześniej - mówi Renata Kularz z cukierni Motycze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie