MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szef strażaków z Sokolnik skazany za fikcyjne pożary

Klaudia TAJS
Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach. Zbigniew B. skazany został za poświadczenie nieprawdy w dokumentach.
Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach. Zbigniew B. skazany został za poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Klaudia Tajs
W Sokolnikach bardzo często wybuchały pożary. Teraz wiadomo, że były tylko w dokumentacji.

Półtora roku więzienia w zawieszeniu, pokrycie kosztów sądowych zwrot około 550 złotych nienależnie pobranego ekwiwalentu - taki wyrok usłyszał przed Sądem Rejonowym w Tarnobrzegu prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sokolnikach. Zbigniew B. skazany został za poświadczenie nieprawdy w dokumentach - wpisywanie fikcyjnych wyjazdów strażaków do fikcyjnych pożarów.

Sprawę wyjątkowo wielu pożarów odnotowanych w Sokolnikach (powiat tarnobrzeski) w 2012 roku, poruszono w czasie Sesji Rady Gminy Gorzyce w czerwcu ubiegłego roku. Chodziło bowiem o znaczne koszty, jakie gmina musiała wypłacać strażakom-ochotnikom uczestniczącym w akcjach - za jedną godzinę udziału w akcji każdy strażak otrzymuje 14 zł ekwiwalentu. Zastanawiające było, że w 2012 roku odnotowano 51 pożarów w tej miejscowości, rok wcześniej tylko 9. To rodziło przypuszczenia, że ktoś dokonuje celowo podpaleń nieużytków i lasów. Gmina wstrzymała wypłatę ekwiwalentów.

Ręczył za swoich druhów

Na ochotników z Sokolnik padł cień podejrzenia, ale prezes OSP Sokolniki Zbigniew B. ręczył za swoich druhów, przekonując, że z podpaleniami z pewnością nie mają nic wspólnego. Mówił prawdę, bo śledztwo wykazało, że żaden strażak nie miał związku z podpaleniami. Większość pożarów bowiem istniało jedynie w dokumentach, które przygotowywał prezes jednostki.

W tworzeniu fikcji szefowi strażaków-ochotników z Sokolnik pomagał fakt, że zawodowo pracował jako strażak zawodowy, pełniąc służbę na stanowisku dyżurnego operacyjnego Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu. Był odpowiedzialny za odnotowywanie w dokumentach wszystkich wyjazdów, zgłoszeń, numerów telefonów i danych osób zgłaszających. Wpisywał również czas trwania akcji, nazwiska strażaków biorących udział w akcji.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Większość pożarów tylko w dokumentach

Prokuratura prowadząc śledztwo ustaliła, że ponad 30 spośród wszystkich 51 pożarów, jakie dyżurny a zarazem prezes OSP Sokolniki odnotował w dokumentach, w ogóle nie było. Osoby wpisane jako zgłaszające pożar takiego pożaru nie zgłaszały, widniejące numery rzekomo ich telefonów do nich nie należą, a strażacy, którzy gasili pożary, wcale tego nie robili. W tym czasie byli w szkole, w pracy lub w domu. Na pewno jednak nie gasili ognia. Były też pojedyncze przypadki, że prezes sam siebie zgłaszał jako uczestnika akcji gaśniczych, gdy służbę na stanowisku dyżurnego operacyjnego pełnił któryś z jego kolegów z pracy. Oni sami nie wiedzieli, że są wprowadzani w błąd.

W czasie, gdy prokuratura miała już pierwsze ustalenia, Zbigniew B. przeszedł na strażacką emeryturę. Może to był zbieg okoliczności, a może celowy zabieg w obawie przed dyscyplinarnym zwolnieniem ze służby w przypadku skazującego wyroku sądu.

Wobec zgromadzonych przez śledczych dowodów, Prezes OSP Sokolniki przyznał się do poświadczania nieprawy w dokumentach, wyłudzania i próby wyłudzenia ekwiwalentu za wyjazdy (gmina wypłaciła ekwiwalenty za siedem rzekomych pożarów). W tej sprawie prezes OSP Sokolniki usłyszał 31 zarzutów. Jeden zarzut wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach (wpisane nazwiska rzekomych uczestników akcji gaśniczej) usłyszał także drugi strażak tej jednostki, blisko współpracujący z prezesem. W fikcyjnych akcjach wskazywany był jako dowodzący działaniami.

Kara dobrowolna

Obaj oskarżeni złożyli do sądu wnioski o dobrowolne poddanie się karze zaakceptowanej przez prokuratora. Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu uwzględnił wnioski, orzeczenie jest już prawomocne. Prezes skazany został na półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, nakaz naprawienia szkody wysokości około 550 złotych na rzecz Urzędu Gminy w Gorzycach oraz tysiąc złotych tytułem zapłaty częściowo kosztów sądowych. Dla drugiego strażaka proponowana kara to 1200 złotych grzywy i 500 złotych tytułem kosztów sądowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie