Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolenie pełne smaków w Bielińcu (zdjęcia)

Konrad SINICA [email protected]
  W szkoleniu wzięło udział 14 kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i podmiotów zajmujących się wytwarzaniem produktów tradycyjnych.
W szkoleniu wzięło udział 14 kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i podmiotów zajmujących się wytwarzaniem produktów tradycyjnych. Konrad Sinica
Gospodynie z powiatu niżańskiego uczyły się jak rejestrować i sprzedawać tradycyjne produkty kulinarne Jak zarejestrować i sprzedać tradycyjny produkt kulinarny - między innymi tego mogły się dowiedzieć gospodynie z powiatu niżańskiego na szkoleniu, jakie odbyło się w Bielińcu koło Ulanowa. Taka wiedza może okazać się cenna w czasach, kiedy jesteśmy zewsząd zalewani żywnością wątpliwej jakości. Tradycyjne, wolne od ulepszaczy produkty wracają do łask.

Szkolenie odbyło się w niedzielę w Wiejskim Domu Kultury w Bielińcu w gminie Ulanów. Wzięło w nim udział 14 kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń i podmiotów zajmujących się wytwarzaniem tradycyjnej żywności z niemal całego powiatu niżańskiego. Zabrakło jedynie przedstawicieli gminy Harasiuki.

SIĘGNĄĆ DO SPIŻARNI

- Szkolenie dotyczyło produktów tradycyjnych i regionalnych, a w szczególności ich promocji, rejestracji i sprzedaży - wyjaśnia Wacław Piędel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec. - Taka wiedza może się okazać niezwykle cenna, szczególnie, że na terenie naszego powiatu powstają nowe koła gospodyń wiejskich. Mam nadzieję, że gdy rozwiną działalność, to będą chciały rejestrować swoje produkty. Bo gdyby tak sięgnąć do spiżarni naszych babci, to tych zarejestrowanych produktów mogłoby być o wiele więcej. Byłoby się czym pochwalić.

Na uczestników szkolenia czekały trzy interesujące wykłady. Tomasz Pióro z Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Rzeszowie poruszał kwestie znakowania produktów. Szczegółowo wyjaśniał co powinno znajdować się na etykietach, wskazywał też jakich nieprawidłowości dopuszczają się niektórzy nieuczciwi producenci żywności. Zwracał uwagę, aby dokładnie czytać etykiety produktów przed zakupem. Z kolei Ludmiła Chmielowska z Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale wyjaśniała zawiłości związane ze sprzedażą produktów regionalnych i tradycyjnych. O procedurach rejestracji produktów tradycyjnych i regionalnych mówiła Lidia Rygiel z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Na zakończenie odbyła się prezentacja i degustacja kulinarnych specjałów przygotowanych przez wytwórców tradycyjnej żywności z powiatu niżańskiego.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej przy współudziale Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu Leader.

PODKARPACKIE SMAKI

- Od kilku lat wspieramy wszelkie działania związane z rejestracją produktów tradycyjnych - mówi Damian Zakrzewski, kierownik biura Lokalnej Grupy Działania w Nisku. - Staramy się również pomagać tym organizacjom, które na co dzień zajmują się tworzeniem tych produktów i kultywowaniem tradycji kulinarnych. Mam nadzieję, że będzie nam przybywało produktów zarejestrowanych na liście ministerstwa rolnictwa oraz osób, które zajmują się taką działalnością. Zależy nam na promocji powiatu niżańskiego jako regionu, który jest bogaty w zdrową, tradycyjna żywność.

Obecnie województwo podkarpackie jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem liczby produktów tradycyjnych zarejestrowanych na liście ministerstwa rolnictwa. Na ministerialnej liście znajdziemy aż 153 produkty tradycyjne rodem z Podkarpacia. Powiat niżański ma swój niemały udział w tym sukcesie. Z tego terenu na ministerialna listę trafiło już 14 produktów tradycyjnych. Niewykluczone, że dzięki takim szkoleniom ta liczba wkrótce ulegnie zmianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie