Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolny Klub Geograficzny z niżańskiego "elektryka" poznaje piękno Lasów Janowskich

/sin/
Roman Podgórski, opiekun Szkolnego Klubu Geograficznego natrafił podczas wyprawy na pięknego prawdziwka.
Roman Podgórski, opiekun Szkolnego Klubu Geograficznego natrafił podczas wyprawy na pięknego prawdziwka. Archiwum RCEZ
Działający przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku Szkolny Klub Geograficzny poznaje osobliwości przyrody naszego regionu. Uczniowie w wolnym czasie organizują wyprawy krajoznawcze.

Szkolny Klub Geograficzny działa w RCEZ od 2001 roku. Dzięki niemu uczniowie mają okazję poznać piękno przyrody naszego regionu. Ostatnio młodzież zrzeszona w klubie uczestniczyła w wycieczce turystyczno-krajoznawczej, podczas której zwiedzała Lasy Janowskie.

- Nasza działalność to wyprawy małe i duże, które utwierdzają w starej prawdzie - cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie - podkreśla Roman Podgórski, opiekun klubu i nauczyciel geografii w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku.

Wyprawę do Lasów Janowskich uczniowie rozpoczęli od wsi Świdry, skąd wyruszyli w trasę biegnącą wśród urokliwych stawów. Młodzież odwiedziła też niezamieszkałą leśną osadę Janiki - Chałupki, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła mieszkańców Janików zamordowanych przez Niemców podczas pacyfikacji w czasie II wojny światowej. Grupa miała okazję do zapoznania się z bogatym drzewostanem wielogatunkowym, w którym trafiają się pomnikowe okazy dębów szypułkowych, jesionów, wiązów i lip. Ta wyjątkowa lekcja geografii przebiegała wzdłuż meandrującej Łukawicy. Uczniowie obserwowali też łęg jesionowy z bogatą roślinnością i znaleźli się w rezerwacie Łęka.

- Członkostwo w klubie wymaga poświęcenia swojego czasu wolnego, bo podróże odbywają się tylko w dni wolne od zajęć w szkole - dodaje Roman Podgórski.

- Po takich wyprawach las nie jest już zwykłym lasem, ale borem sosnowym suchym, łęgiem lub olsem, kościół nie jest zwykłym kościołem, ale staje się zabytkiem romańskim a pole staje się użytkiem rolnym o określonym udziale gruntów ornych i użytków zielonych. W zasięgu możliwości finansowych i czasowych uczestników wypraw są tereny w promieniu około 100 kilometrów od Niska, w związku z tym zwiedzane są często Lasy Janowskie, Roztocze, Góry Świętokrzyskie i Płaskowyż Kolbuszowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie