Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu po zmianach - jak będzie działał?

Klaudia Tajs
Robert Bugaj z lewej  dyrektor - rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia mówił o zmianach i funkcjonowaniu szpitali w ramach systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia
Robert Bugaj z lewej dyrektor - rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia mówił o zmianach i funkcjonowaniu szpitali w ramach systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia Fot. K. Tajs
O zmianach i funkcjonowaniu Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu w ramach wchodzącego  od pierwszego października w życie systemu Podstawowego Szpitalnego Zabezpieczenia, potoczna nazwa sieć szpitali, mówił w środę  w siedzibie tarnobrzeskiej lecznicy Robert Bugaj, dyrektor rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- To największa reforma od czasu Kas Chorych - mówił dyrektor Bugaj. - Zmieniają się zasady finansowania szpitali. Na Podkarpaciu mamy 31 szpitali, które trafiły do sieci szpitali z ogólnej liczby 56. 

Dyrektor Bugaj dużo mówił o nowym sposobie finansowania szpitali. - Wprowadzamy opłatę ryczałtową, czyli zasadnicza część działalności szpitala będzie finansowana jedną kwotą - mówił dyrektor Bugaj.

- Na ten ryczałt składają się kwoty przeznaczone dla oddziału, poradni  i świadczenia odrębnie kontraktowane. Oprócz tego będą zakresy wyodrębnione, gdzie zostaną świadczenia nielimitowane jak porody, zawały, leczenie zaćmy czy operacje endoprotez. Chodzi o to, aby w przypadku dodatkowych pieniędzy, przekazać je na tego rodzaju świadczenia i skrócić kolejki.  
     
W przypadku Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu, jak szybko na spotkaniu policzył Wiktor Stasiak, dyrektor lecznicy na podstawie czwartego kwartału tego roku, dzięki nowym zasadom finansowania, lecznica zyskała półtora miliona złotych, w porównaniu do czwartego kwartału ubiegłego roku.  

Szef  rzeszowskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia mówił także o nowościach, które zainteresują pacjenta i poprawią dostępność do przyszpitalnych poradni, jak również diagnostyki.

- Pacjent będzie mógł płynnej przechodzić z jednego leczenia na kolejny - dodał dyrektor. - Jeśli opuści szpital będzie mógł kontynuować leczenie bez kolejki. Z oddziału będzie mu można wyznaczyć termin do przyszpitalnej poradni. Chodzi o zwiększenie liczby przyjęć w poradni.

Podobna sytuacja będzie z rehabilitacją. Takie same rozwiązania powinny obowiązywać w innych poradniach, poza szpitalem.   

Wiktor Stasiak, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu do zapowiadanych zmian odnosi się realnie. Jest przekonany, że po zmianach pacjentowi będzie lepiej, ale jak przyznał, to nie będą skokowe zmiany.

- Że zadziała czarodziejska różdżka, było jak było i zachodzi zmiana - mówił.

- Nie jestem pesymistą, ale nie chcę robić wrażenia, że wszystko nagle stanie się bezproblemowe, że nie będzie kolejek do poradni.

ZOBACZ TEŻ: Nocna i świąteczna opieka medyczna. Co się zmieni?

(Dostawca: x-news)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie