Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A. przyciągnęła tłumy w Noc Muzeów do Pałacu Czapskich, siedziby ASP w Warszawie

Materiał informacyjny Banku Pekao S.A.
Dominik, Dwurnik, Fałat, Kamocki, Korolkiewicz, Kossak – dzieła między innymi tych artystów można oglądać na wystawie „Koloryt rozmaitości” do 11 czerwca. Bank od ponad 100 lat gromadzi obiekty z obszaru sztuk pięknych i użytkowych. A teraz zdecydował się je udostępniać – w pewnym wyborze – szerszej publiczności. Na wystawie można zobaczyć ponad 50 obrazów, powstałych od 1900 do 1997 roku, 23 polskich artystów.

Wstęp wolny, Pałac Czapskich, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Krakowskie Przedmieście 5.
Prace na wystawę „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” zostały wyselekcjonowane z imponującego zbioru liczącego ponad 1200 dzieł. Cała kolekcja jest obecnie poddawana digitalizacji i niebawem zgromadzone w niej dzieła, a także informacje na temat twórców, będzie można obejrzeć w wirtualnej galerii sztuki dostępnej w Internecie. To ukłon w stronę nowoczesności oraz tych odbiorców sztuki, którzy chcieliby z nią obcować przy pomocy najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Bank Pekao, założony w 1929 r., od samego początku swojego istnienia dążył bowiem do tego, aby pomagać swoim klientom zarówno w organizowaniu ich finansów, jak również na różne sposoby w rozwijaniu zainteresowań związanych z kulturą i sztuką.

„Wystawa uwydatnia cechę specyficzną zbiorów bankowych, którą jest tytułowa rozmaitość. Prace na niej pokazywane rozpościerają się między (nową) figuracją a abstrakcją, pejzażem natury a pejzażem miasta, baśnią a ikoną, martwą naturą a żywą metaforą, kapizmem a hiperrealizmem, spokojem a dzikością, tajemnicą a spontanicznością.” – powiedziała Magdalena Sołtys z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kuratorka wystawy „Koloryt rozmaitości”.

To Bank dokonał pierwszej selekcji materiału przygotowanego na wystawę, jednak ostateczny wybór prezentowanych dzieł to wybór właśnie Magdaleny Sołtys. Projektując ekspozycję brała ona pod uwagę zarówno powinowactwa tematyczne, narracyjne, estetyczne czy formalne między pracami, jak i oczywiście warunki architektoniczne wnętrza.

Kontakt ze sztuką ma również mieć dla Banku Pekao komponent edukatorski i edukacyjny, dlatego niejako obok ekspozycji stałych produkowane są filmy o „perełkach” z kolekcji. Przy okazji wystawy w Londynie w 2021 roku, gdzie pokazano słynne „Bratki”, powstał film na temat życia i twórczości autora Stanisława Wyspiańskiego. W tym momencie trwają prace nad filmem o profesorze ASP, byłym rektorze tej szkoły, Adamie Myjaku. Najbliższa przyszłość to film o Józefie Mehofferze i jego przepięknych witrażach, które również są w posiadaniu Banku Pekao S.A.

Gromadzenie dzieł, czy współpraca z artystami to rezultat tego, że duże podmioty finansowe są coraz bardziej zainteresowane wspieraniem sztuki. Sam mecenat Banku nad artystami ma długą tradycję, którą Pekao chce nadal kontynuować. Bank chce nadal aktywnie rozwijać swoją kolaborację ze światem artystycznym, co w przyszłości ma skutkować podobnymi ciekawymi wydarzeniami - podobnymi do tego niedawno oglądanego w trakcie Nocy Muzeów - pierwszego tak dużego wydarzenia, w trakcie którego Bank Pekao S.A. pokazał swoje arcydzieła szerokiej publiczności.

Wystawę „Koloryt rozmaitości. Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A.” będzie można oglądać w Pałacu Czapskich - budynku rektoratu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie do 11 czerwca. Bank zadba także o to, aby osoby z innych części kraju mogły obejrzeć kolekcję w bardziej dogodnej dla siebie lokalizacji – w tym celu Pekao planuje zorganizować w przyszłości wystawy plenerowe w wybranych miastach Polski.

Bank wspiera polskie instytucje kultury również w taki sposób, że dokonuje darowizn na ich rzecz. Szesnastowieczny arras „Porwanie Heleny przez Parysa” autorstwa Corneliusa de Ronde został przekazany Muzeum na Zamku Królewskim w Warszawie przy okazji uroczystego otwarcia wirtualnej galerii Banku Pekao. Muzeum Narodowe w Warszawie stało się z kolei posiadaczem srebrnej szkatuły na biżuterię z początku XVIII w. wykonanej przez gdańskiego złotnika Daniela Friedricha von Myliusa – również pochodzącej ze zbiorów Banku.

Wydaje się, że sztuka staje się już synonimem Banku Pekao S.A. – również dlatego, że pragnie on mocno wejść w komunikację z otoczeniem wykorzystując ją do celów marketingowych. W kreatywnej rozmowie z klientem Bank stawia więc na artystyczny wymiar materiałów reklamowych. Art branding to spora część historii Pekao, która wykorzystuje plakat, jako formę dialogu Banku od czasów powojennych. Początkowo do współpracy Bank Pekao zaprosił słynnych twórców Polskiej Szkoły Plakatu, obecnie są to współcześni artyści: Lex Drewinski, Błażej Ostoja-Lniski oraz Kaja Renkas. Wymienieni plakaciści są autorami plakatów, które łączą biznes ze sztuką i w sposób kreatywny opowiadają historię Banku. Prace te powstały, aby ubarwiać 25-lecia Bankowości Prywatnej Banku Pekao S.A. i zostały uwiecznione w albumie pt. „Żubr na Wall Street”, którego premiera miała miejsce 25 stycznia w Muzeum Plakatu w warszawskim Wilanowie.

Przeprowadzona w roku ubiegłym w archiwach Pekao kwerenda i bliższe przyjrzenie się starym formom reklamy i komunikacji wizualnej pokazało właśnie, że wykorzystanie sztuki w historii reklamy to dla Banku Pekao S.A. nic nowego. Sami artyści tworzący dla banku zyskali w latach późniejszych sławę międzynarodową, a same plakaty stanowiły ciekawą alternatywę dla „zwykłych” reklam – było to też mocno innowacyjne jak na tamte czasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sztuka ze zbiorów Banku Pekao S.A. przyciągnęła tłumy w Noc Muzeów do Pałacu Czapskich, siedziby ASP w Warszawie - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie