Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie ważne listy ZUS wysyła do emerytów i rencistów. Chodzi o Czternastą Emeryturę

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła specjalne listy do emerytów i rencistów. Warto je uważnie przeczytać i zachować. Chodzi o wypłatę 14. emerytury.Tymczasem trwa także dyskusja o waloryzacji emerytur 2023.  W marcu każdego roku emerytura wzrasta o wskaźnik waloryzacji, na który składa się inflacja produktów i usług, a także 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia.Jak informuje "Fakt", wskaźnik w przyszłym roku może wynieść nawet 13,1 procent. Tak również wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Sprawdzamy, co oznaczałoby to dla emerytur. Poglądowe wyliczenia prezentujemy na kolejnych slajdach naszej galerii. Na oficjalne decyzje trzeba jednak poczekać nawet do lutego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła specjalne listy do emerytów i rencistów. Warto je uważnie przeczytać i zachować. Chodzi o wypłatę 14. emerytury.Tymczasem trwa także dyskusja o waloryzacji emerytur 2023. W marcu każdego roku emerytura wzrasta o wskaźnik waloryzacji, na który składa się inflacja produktów i usług, a także 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia.Jak informuje "Fakt", wskaźnik w przyszłym roku może wynieść nawet 13,1 procent. Tak również wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Sprawdzamy, co oznaczałoby to dla emerytur. Poglądowe wyliczenia prezentujemy na kolejnych slajdach naszej galerii. Na oficjalne decyzje trzeba jednak poczekać nawet do lutego. Przemysław Świderski
ZUS zakończył wypłacanie czternastej emerytury. Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzymał już 14. emeryturę. Teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła specjalne listy do emerytów i rencistów. Warto je uważnie przeczytać i zachować. Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35

od 16 lat

List od ZUS dla emerytów i rencistów. Chodzi o 14. emeryturę

Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzymał już 14. emeryturę. W województwie kujawsko-pomorskim dodatkowe świadczenie trafiło do 405,7 tys. osób na łączną kwotę ponad 498 mln zł.

Decyzję o przyznaniu i wysokości "czternastki" emeryci i renciści znajdą w swojej skrzynce pocztowej. W poniedziałek (3 października) ZUS rozpoczął wysyłkę ponad 7 mln decyzji - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Wkrótce list trafi do każdego, kto otrzymał 14 emeryturę.

List dobrze jest dokładnie przeczytać i zachować. Znajdują się w nim między innymi informacje o wysokości jednorazowej wypłaty. Jeśli coś nie będzie się zgadzało, list może pomóc wyjaśnić sprawę.

Czytaj więcej o emeryturach w Polsce:

Sprawdź koniecznie

14. emerytura w 2022 roku. ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji

Dodatkowe świadczenie - czyli tzw. 14. emerytura - było przyznawane z urzędu i wypłacane od 25 sierpnia do 20 września wraz z bieżącą emeryturą, rentą czy innym świadczeniem długoterminowym. Od czternastki nie był odprowadzany podatek dochodowy, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Prawo do czternastki miały osoby, które na 24 sierpnia 2022 roku pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę (1338,44 zł brutto) otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali dodatkowe świadczenie pomniejszone zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Świadczenie nie było przyznawane, jeśli kwota 14. emerytury wyniosłaby mniej niż 50 zł.

Oznacza to, że czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa niż 4188,44 zł brutto. Osoby, których świadczenie główne było zawieszone na dzień 24 sierpnia (np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania), również nie otrzymały 14 emerytury. Nie otrzymają jej do czasu, aż będą miały wznowioną wcześniej wstrzymaną wypłatę.

- Chcielibyśmy, aby 14. emerytura była wypłacona też w przyszłym roku, ale chcemy zachować to świadczenie jako jednorazowe, czyli podejmowana jest decyzja, czy i w którym momencie będzie ono wypłacone – powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. - Staramy się wesprzeć Polaków jako państwo, stąd była decyzja o 14. emeryturze - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, że w tym roku łączna kwota przeznaczona na 13. i 14. emeryturę wyniosła prawie 25 mld zł.

Emerytury w 2023 roku. Takie pieniądze mogą dostać emeryci po kolejnej waloryzacji

Tymczasem trwa także dyskusja o waloryzacji emerytur 2023. W marcu każdego roku emerytura wzrasta o wskaźnik waloryzacji, na który składa się inflacja produktów i usług, a także 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia.

Jak informuje "Fakt", wskaźnik w przyszłym roku może wynieść nawet 13,1 procent. Tak również wynika z analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Sprawdzamy, co oznaczałoby to dla emerytur. Poglądowe wyliczenia prezentujemy w powyższej galerii. Na oficjalne decyzje trzeba jednak poczekać nawet do lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Takie ważne listy ZUS wysyła do emerytów i rencistów. Chodzi o Czternastą Emeryturę - Gazeta Pomorska

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie