Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice" pojechali koncertować do Grecji

Zdzisław Surowaniec
Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice” w strojach do poloneza. Występ tancerzy wzbudził aplauz gości.
Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca "Racławice” w strojach do poloneza. Występ tancerzy wzbudził aplauz gości. arch.
Zespół Pieśni i Tańca "Racławice" z Katolickiego Domu Kultury "Arka" w Racławicach, w dniach od 27 czerwca do 3 lipca przebywał na Międzynarodowym Festiwalu folklorystycznym "Tańcząc wokół Toroneos" w Neos Marmara w Grecji.

Wyjazd zespół tradycyjnie rozpoczął od Mszy Świętej, sprawowanej w kościele parafialnym. Ksiądz proboszcz Jan Kądziołka udzielił błogosławieństwa na podróż. Trasa prowadziła przez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, aż do Grecji, a dokładnie na Półwysep Chalcydycki.

Miasteczko Neos Marmaras położone jest na zielonych wzgórzach półwyspu Sithonia, nad brzegiem morza, pomiędzy dwoma wzniesieniami Itamos i Tragoudeli. Na festiwalu Polskę reprezentowały dwa zespoły: Zespół Pieśni i Tańca "Lesiaki" z Raniżowa i Zespół Pieśni i Tańca "Racławice". Wraz z innymi zespołami z Serbii, Bułgarii i Grecji oba zespoły wzięły udział w uroczystej paradzie ulicami miasteczka, a następnie uczestniczyły w gali otwarcia festiwalu.

- Miłym akcentem było wysłuchanie naszego hymnu narodowego - przyznała Anna Dybka. Na scenie, ustawionej w pięknej scenerii, Zespół "Racławice" zaprezentował przed licznie zgromadzoną publicznością trzy tańce: suitę pieśni i tańców lubelskich w strojach regionalnych oraz poloneza i mazura w strojach kontuszowych. - Nasze narodowe stroje wzbudzały duże zainteresowanie i podziw, a dynamika tańców została nagrodzona dużym aplauzem - stwierdziła opiekunka tancerzy.

Dzieci i młodzież korzystały z królestwa przyrody, błękitnego morza, pięknych piaszczystych plaż, które wraz ze skalistymi brzegami tworzą niezapomniane widoki. Młodzi tancerze uczestniczyli w rejsie po zatoce Termajskiej, podziwiając niezamieszkane wyspy wraz z ich fauną i florą.
W drodze powrotnej Zespół zatrzymał się w Salonikach, w drugim, co do wielkości mieście Grecji. Zapoznał się z historią miasta, zwiedzając Muzeum Kultury Bizantyńskiej w Białej Wieży. Z tarasu widokowego podziwiał piękną panoramę miasta i port. Spacer ulicami miasta pozwolił na dotarcie przed pomnik Aleksandra Wielkiego, dosiadającego Bucefała oraz ruin pałacu, połączonych z łukiem triumfalnym zwanym Kamara i Rotundą - najstarszą, istniejącą budowlą w Salonikach z czasów cesarza Galeriusza.

Korzystając z dziewięciogodzinnej przerwy w podróży tancerze z "Racławic" zwiedzili Belgrad, stolicę Serbii. Zapoznali się z historią miasta, zobaczyli charakterystyczne budynki, tj. Stary Pałac - budynek rady miejskiej, dwór królewski, budynek Parlamentu Serbii, rektorat Uniwersytetu Belgradzkiego i dostojne XIX-wieczne rezydencje przy deptaku Księcia Michała. Podziwiali piękną panoramę na ujściu Sawy do Dunaju ze wzgórza Kalemegdan, na którym są m.in. górna i dolna twierdza, wieża zegarowa, jeden z symboli Belgradu - ogromny Pomnik Posłańca Zwycięstwa.

Uczestnicy wyjazdu powrócili do Racławic 5 czerwca bogatsi o nowe doświadczenia, pełni wrażeń, opaleni greckim słońcem, a także dumni z reprezentowania polskiego dziedzictwa narodowego, jakim jest m.in. folklor oraz rozsławiania małej miejscowości Racławice z Gminy i Miasta Nisko na europejskiej arenie.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu NIŻAŃSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie