MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg: Cena ciepła rośnie z roku na rok. Mieszkańcy nie mogą zrozumieć dlaczego?

Grzegorz LIPIEC
Oto kilka rachunków za ogrzewanie, które przyniósł do redakcji nasz Czytelnik.
Oto kilka rachunków za ogrzewanie, które przyniósł do redakcji nasz Czytelnik.
Członkowie Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Tarnobrzegu zastanawiają się, dlaczego płacą aż tak dużo za ogrzewanie swoich mieszkań.

Ciepło kosztuje różnie

Ciepło kosztuje różnie

Porównanie kosztów centralnego ogrzewania na Podkarpaciu za metr kwadratowy powierzchni mieszkania (stan na 2010 rok):
Rzeszów: 2,0-2,25 zł
Mielec: 2,80 zł
Stalowa Wola: 2,30-2,95 zł
Tarnobrzeg: 1,85-3,50 zł

- Śledzę swoje rachunki za centralne ogrzewanie i naprawdę nie rozumiem, dlaczego nagle mam o trzysta złotych mniejszą przedpłatę za ogrzewanie - opowiada jeden z naszych Czytelników, który prosi o anonimowość.

300 ZŁOTYCH MNIEJ, A TARYFY I TAK IDĄ W GÓRĘ

Nasz Czytelnik, jak podkreśla jest bardzo skrupulatną osobą i dlatego też odkłada każdy rachunek, a potem dokładnie go analizuje.

- Ostatnio zacząłem przeglądać rachunki za ogrzewanie i bardzo się zdziwiłem, kiedy z moich wyliczeń wyszło, że nagle nie jest wykazane 300 złotych z tytułu opłaty stałej za centralne ogrzewanie - mówi. - Nie dosyć, że jestem solidnym płatnikiem i nigdy się nie zadłużam, to cierpię podwójnie, bo cały czas podnoszone są ceny ogrzewania, to jeszcze gdzieś ginie trzysta złotych. Pytam więc, na co one zostały przeznaczone?

NIC NIE MOGŁO ZGINĄĆ

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie urzędującego prezesa Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Tomasza Lenarda. - Przecież nikt nie mógł wziąć tych pieniędzy. To, że akurat mieszkaniec miał w 2006 roku wykazaną o wiele mniejszą kwotę przedpłaty za centralne ogrzewanie, wynika z faktu zmiany taryf za ogrzewanie mieszkania - mówi prezes Lenard. - Wspomniana obniżka wynosiła 0,60 groszy i przy przeliczeniu na metraż mieszkania, znajdujemy te brakujące 300 złotych.
Przedpłata za centralne ogrzewanie to nic więcej, jak szacunek spółdzielni kosztów, które trzeba ponieść ogrzewając dany lokal. Po okresie grzewczym otrzymujemy rozliczenie i albo spółdzielnia oddaje nam pewną kwotę pieniędzy z tytułu nadpłaty, albo to my ponosimy dodatkowe koszty.

PODWYŻKA NIEZALEŻNA OD SPÓŁDZIELNI

- Warto pamiętać o tym, że podwyżki wody, czy też energii cieplnej są niezależne od spółdzielni. W tych przypadkach taryfy cenowe ustala na przykład Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - kończy Tomasz Lenard, prezes Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W 2010 roku za energię cieplną mieszkańcy Tarnobrzega, zapłacą średnio o 7 procent więcej niż w roku ubiegłym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie