Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Gabinet Diagnozy i Terapii Integracji Sensorycznej to nowa oferta Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej. Kto może skorzystać?

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcie ilustracyjne. Terapia sensoryczna to forma wspomagania rozwoju.
Zdjęcie ilustracyjne. Terapia sensoryczna to forma wspomagania rozwoju. Pixabay
Zainteresowanie diagnozą i terapią sensoryczną (SI) ciągle rośnie. Rodziców zainteresuje zapewne informacja o tym, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnobrzegu wprowadziła do oferty bezpłatne specjalistyczne zajęcia dla dzieci poprawiające funkcjonowanie w sferze emocjonalnej i motorycznej.

W Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu otwarto Gabinet Diagnozy i Terapii Integracji Sensorycznej

Ofertę poradni poszerzyliśmy w odpowiedzi na zapotrzebowanie, które znacznie wzrosło po pandemii. W Tarnobrzegu wiele dzieci wymaga terapii integracji sensorycznej. Dzieci te mają już teraz zapewnioną bezpłatną pomoc na miejscu

– mówi dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu Jacek Kulasa.

To był najważniejszy argument przemawiający za utworzeniem tego gabinetu. Skoro w mieście jest wiele dzieciaków ze wskazaniem do terapii integracji sensorycznej, w poradni są wykwalifikowane osoby, które taką terapię mogą prowadzić, nie pozostawało nic innego, jak pomóc stworzyć to miejsce, wyposażyć je – mówił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podczas oficjalnego otwarcia Gabinetu Diagnozy i Terapii Integracji Sensorycznej.

Oferta poradni wzbogaciła się o specjalistyczne zajęcia poprawiające funkcjonowanie w sferze emocjonalnej i motorycznej dzieci.

Zaburzenia procesów przetwarzania sensorycznego najczęściej rozpoznaje się u dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym

- tłumaczy doktor Małgorzata Lis z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tarnobrzegu.

Co to jest integracja sensoryczna (SI)?
Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej – SI wyjaśnia:Integracja sensoryczna określa prawidłową organizację wrażeń sensorycznych (bodźców) napływających przez receptory. Oznacza to, że mózg, otrzymując informacje ze wszystkich zmysłów (wzrok, słuch, równowaga, dotyk, czucie ruchu-kinestezja) dokonuje ich rozpoznania, segregowania i interpretacji oraz integruje je z wcześniejszymi doświadczeniami. Na tej podstawie mózg tworzy odpowiednią do sytuacji reakcję nazywaną adaptacyjną. Jest to adekwatne i efektywne reagowanie na wymogi otoczenia. Może to być odpowiedź ruchowa jak i myślowa. Integracja sensoryczna jest procesem, dzięki któremu mózg otrzymując informację ze wszystkich systemów zmysłowych dokonuje ich segregacji, rozpoznania, interpretacji i integracji z wcześniejszymi doświadczeniami. Integracja sensoryczna rozpoczyna się już w okresie płodowym i trwa do około 7 roku życia. Nierozwinięcie określonych umiejętności w kolejnych stadiach rozwoju powoduje powstawanie trudności w funkcjonowaniu i zachowaniu dziecka.

Chcesz sprawdzić, czy twoje dziecko potrzebuje terapii sensorycznej? Skontaktuj się z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Tarnobrzegu przy ulicy Kościuszki 30: telefon (15) 847 94 10.

Gabinet Diagnozy i Terapii Integracji Sensorycznej powstał dzięki wsparciu finansowemu między innymi miasta Tarnobrzeg oraz tarnobrzeskiego oddziału firmy FCC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie