Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Jan Kownacki z "Górnika" laureatem międzynarodowego konkursu. Indeks ma już w kieszeni

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Jan Kownacki, uczeń Zespołu Szkół imienia ks. Stanisława Staszica, czyli "Górnika" w Tarnobrzegu został laureatem VII Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Historycznej "Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą".

Sukces ucznia tarnobrzeskiego „Górnika”

13 maja podczas uroczystej Gali Finałowej na Zamku Golubskim została rozstrzygnięta VII Edycja Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Historycznej "Polska-Szwecja między rywalizacją a współpracą".

W konkursie brała udział młodzież z Polski, Litwy i Szwecji. Laureatem II miejsca w kategorii praca multimedialna został uczeń pierwszej klasy technikum pojazdów samochodowych z tarnobrzeskiego „Górnika” Jan Kownacki. Swoją prezentację „Husaria postrach Europy w czasach panowania Wazów” przygotował pod kierunkiem swoich opiekunów nauczyciela historii Leszka Jasińskiego i nauczyciela informatyki Michała Kownackiego. Jan jako laureat konkursu poza nagrodami rzeczowymi otrzymał możliwość studiowania na 11 uczelniach wyższych.

Janek, mimo że jest dopiero uczniem pierwszej klasy technikum preferującym przedmioty ściśle ma już na koncie inny sukces - miejsce w finale III Ogólnopolskiego konkursu na prezentację multimedialną "Chrzest Polski".

Rzetelne przygotowanie do konkursu i rozwijanie zainteresowań historycznych Jasiek zawdzięcza swojej nauczycielce przedmiotu Bogusławie Jasińskiej, a przede wszystkim opiekunowi merytorycznemu Leszkowi Jasińskiemu, który włożył te działania ogrom pracy, fachowość i swój prywatny czas

- informują rodzice Janka.

Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii gościła ambasadora Królestwa Szwecji oraz ambasadora Republiki Litewskiej. Wśród gości konkursu znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych i rządowych oraz rektorzy uczelni wyższych. Tegoroczna edycja konkursu połączona była z obchodami 400. rocznicy przybycia króla Zygmunta III Wazy do Golubia i ufundowania trzeciego co do wielkości historycznego dzwonu w Polsce.

Organizatorem Międzynarodowego Konkursu „Polska-Szwecja między rywalizacją i współpracą” jest Oddział PTTK w Golubiu-Dobrzyniu im. Zygmunta Kwiatkowskiego, Fundacja na rzecz edukacji i kultury im. Anny Wazówny, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Dobrzyńskie Towarzystwo Naukowe, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu i Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu- Dobrzyniu.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Ambasada Królestwa Szwecji.

Celem konkursu jest nawiązanie do trudnych relacji polsko-litewsko-szwedzkich od I Rzeczpospolitej do współczesności, oraz promocja wiedzy na temat przeszłości i teraźniejszości trzech krajów.

Konkurs ma za zadanie kształtować postawy tolerancji, odmienne wzorce kulturowe i poszanowanie cudzych poglądów. Budować świadomość związków i wzajemnego przenikania się kultur, jak również kultywowanie pamięci o przedstawicielach dynastii Wazów zasiadających na tronie polskim. Dzięki temu uczniowie rozwijają swoją pasję badawczą oraz nabywają umiejętności w poszukiwaniu i analizowaniu różnych źródeł informacji.

Konkurs kierowany jest w szczególności do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Polski, ale również do uczniów szkół średnich z terenu Szwecji i Litwy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie