Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Jan Puk, twórca ludowy z Trześni został laureatem VIII Nagrody imienia doktora Michała Marczaka. Zdjęcia z uroczystości

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Rzeźbi w drewnie i dba, by młodsze pokolenia pamiętały, jak ludzie żyli dawniej. Jan Puk, jeden z najbardziej znanych podkarpackich twórców ludowych został laureatem Nagrody imienia doktora Michała Marczaka. Przyznawane miłośnikom małych ojczyzn wyróżnienie odebrał w sobotę w Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.

Jan Puk uhonorowany nagrodą dla regionalistów

Nagroda za wybitne osiągnięcia w dziedzinie historii lokalnej oraz regionalistyki została ustanowiona w hołdzie dla Michała Marczaka, wybitnego badacza dziejów powiatu tarnobrzeskiego, historyka, bibliotekarza-archiwisty, opiekuna zbiorów Tarnowskich w Dzikowie. Jej fundatorzy to Muzeum - Zamek Tarnowskich, Starostwo Powiatowe w Tarnobrzegu i Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne.

W 2022 roku Nagrodę imienia doktora Michała Marczaka wręczono po raz ósmy. W sobotę 17 grudnia Jan Puk odebrał nagrodę od starosty tarnobrzeskiego Jerzego Sudoła oraz dyrektora Muzeum - Zamku Tarnowskich i prezesa Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego Tadeusza Zycha.

Cała twórczość Jana Puka to wielka pochwała miejsca, w którym żyje, oraz rodzimej kultury i tradycji

- uzasadniał wybór tegorocznego laureata pomysłodawca nagrody Tadeusz Zych.

Jan Puk urodził się 19 maja 1940 roku w Woli Rusinowskiej koło Majdanu Królewskiego. Od ponad 50 lat mieszka w Trześni w gminie Gorzyce. Większość życia przepracował na kolei. Po przejściu na emeryturę zajął się rzeźbieniem w drewnie, dokumentowaniem i przekazywaniem młodszym pokoleniom historii o tym, jakie było lasowiackie życie, które pamięta z dzieciństwa. Poeta, gawędziarz i kronikarz poświęcił temu niemal całe życie.

Największe uznanie zyskały jego zabawki wykonane z drewna tradycyjnymi metodami bez użycia kleju czy gwoździ. Jan Puk rzeźbi w drewnie także scenki rodzajowe z życia wsi. Za wybitne osiągnięcia i dorobek 82 - letniego artystę doceniono w lipcu prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga 2022 "Za zasługi dla kultury ludowej".

Sobotnią uroczystość i spotkanie z laureatem uświetnił występ Zespołu Ludowego Cyganianki, który przybliżył dawne zwyczaje i wierzenia związane z wigilią i świętami Bożego Narodzenia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie