Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Maria Tarnowska bohaterką polskiej historii i książki. Na promocję biografii przybył Jan Tarnowski (ZDJĘCIA)

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Fot. Katarzyna Opioła
Promocji biografii Marii z Czetwertyńskich Tarnowskiej autorstwa Jolanty Adamskiej poświęcone było sobotnie spotkanie w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega. Z tej okazji do zamku w Dzikowie przybyli przedstawiciele dwóch rodów, wśród nich Jan Tarnowski, który z determinacją dążył do przywrócenia pamięci o działalności i zasługach niezwykłej kobiety niosącej pomoc pod znakiem czerwonego krzyża.

Maria Tarnowska, żona urodzonego w Dzikowie wybitnego dyplomaty Adama Tarnowskiego, była postacią niezwykłą, którą można zaliczyć do szeregu najwybitniejszych kobiet w historii Polski XX wieku. Była jedną z czołowych działaczek Polskiego Czerwonego Krzyża, niosła pomoc i opiekę w szpitalach żołnierzom walczącym na frontach I wojny światowej. W czasie wojen lat 1919-1920 organizowała i pracowała w szpitalach mobilnych.

W okresie międzywojennym we władzach Polskiego Czerwonego Krzyża tworzyła nowoczesne pielęgniarstwo w Polsce, w czasie okupacji niemieckiej była wiceprezesem PCK. Podczas Powstania Warszawskiego prowadziła pertraktacje z Niemcami, dzięki czemu teren ogarniętego walkami miasta mogło opuścić kilkanaście tysięcy ludności cywilnej. Brała także udział w negocjacjach warunków ewakuacji szpitali i ludności cywilnej po kapitulacji powstania. Po wojnie usunięta przez władze komunistyczne z PCK i zagrożona aresztowaniem wyjechała z Polski. Powróciła do Warszawy w 1959 roku.

Książka „Maria hr. Tarnowska (1880-1965)” Jolanty Adamskiej została wydana przez Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega. Jej autorka nie mogła niestety przybyć na spotkanie promocyjne. Dyrektor muzeum Tadeusz Zych z uznaniem mówił o wnikliwości i dokładności historyczki, która dotarła do wszystkich możliwych źródeł oraz archiwaliów nieznanych dotychczas badaczom.

Podkreślił zasługi obecnego na spotkaniu Jana Tarnowskiego, który odegrał kluczową rolę w wydaniu biografii hrabiny. Przedstawicielowi rodu dziękował także prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, przypominając, że Jan Tarnowski z uporem dążył do tego, by do Tarnobrzega wróciła rozproszona po polskich muzeach słynna kolekcja dzikowska. Wręczył mu także okolicznościowy grawerton.

Podczas promocji można było wysłuchać fragmentów wspomnień Marii Tarnowskiej. Osobistymi wspomnieniami o cioci swojego taty podzielił się Marek Czetwertyński. Zebrani śpiewali także pieśni patriotyczne, na fortepianie akompaniowała Anna Pintal.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie