Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg. Uczniowie "Prymasówki" mieli praktyki zawodowe w stolicy Andaluzji. Przy okazji sporo zwiedzali, a było co! (ZDJĘCIA)

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Uczniowie tarnobrzeskiej "Prymasówki" na praktykach zawodowych w Maladze mieli również czas na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kuchni
Uczniowie tarnobrzeskiej "Prymasówki" na praktykach zawodowych w Maladze mieli również czas na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kuchni ZS nr 1 Tarnobrzeg
Uczniowie technikum informatycznego oraz obsługi turystycznej Zespołu Szkół numer 1 w Tarnobrzegu, czyli popularnej "Prymasówki" odbyli praktyki w Maladze - jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii, w ramach projektu ”Międzynarodowe doświadczenie inspiracją do rozwoju" Programu Erasmus+. Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany przez FRSE-Narodową Agencję Programu Erasmus+.

Uczniowie "Prymasówki" na praktykach zawodowych w Maladze

Październikowy pobyt 26 uczniów na praktykach był zaplanowany ze szczegółami: przygotowanie językowe, wypłata kieszonkowego, wypełnianie stosownych dokumentów, pierwsza wizyta u pracodawców i przedstawienie szczegółowego planu pobytu, praktyk i programu kulturowego.

- Od samego początku podróży uczestnicy zaczęli doświadczać wrażeń, dla większości był to pierwszy w życiu lot samolotem i pierwsza egzotyczna podróż do kraju śródziemnomorskiego. Pierwszego dnia, pod opieką Giovanny z firmy Tribeka, odbyła się wycieczka po Maladze: zwiedzanie portu, katedry, podziwianie pięknych budowli, licznych muzeów, niespotykanych ulic wyłożonych marmurem, a przede wszystkim obserwowanie niezwykłych restauracji serwujących słynne tapas oraz aromatyczną kawę i popularne churrosy z czekoladą, można było usłyszeć rozmowy w wielu językach, ale przede wszystkim w ucho wpadała melodyjność i szybkie, ekspresyjne tempo języka hiszpańskiego. W niektórych miejscach zachwyt wzbudzały czarujące wystawy sklepowe, liczne sklepiki z pamiątkami, wyczuwało się kuszący aromat karmelizowanych orzechów - Sabor a Espania. Zwiedzanie egzotycznego targu Atarazanas, zabytkowej budowli o niezwykłej architekturze z wyjątkowym witrażem nad głównym wejściem, wywarło ogromne wrażenie ponieważ można było tam zakupić egzotyczne stworzenia morskie, kilkadziesiąt rodzajów serów, oliwek, owoców… oraz wędlin na czele ze słynną szynką dojrzewającą - jamon serrano

- wylicza Małgorzata Tomczyk, koordynator projektu.

Spacer nadmorskim deptakiem zapierał wszystkim dech: przede wszystkim urzekający widok na Morze Śródziemne i latarnię La Farolę, a wzdłuż plaży restauracje, artyści prezentujący swoje umiejętności wokalne, skupisko luksusowych hoteli i słynna plaża Malaguetta. Ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów cieszył się Bizanguero – sprzedawca kwiatów bizangi, nie był to zwykły uliczny sprzedawca, ale elegancki mężczyzna w lśniącej, białej koszuli, czarnych spodniach, przepasany czerwonym pasem - roztaczał wokół siebie woń jaśminu. W Maladze uwielbiany ponieważ „sprzedawał emocje” - mężczyzna, który zakupi i wręczy bizangę swojej wybrance wyznaje jej w ten sposób miłość.

Spotkanie z pracodawcami

Po dawce wrażeń dostarczonych przez stolicę Costa del Sol uczniowie spotkali się z pracodawcami. Praktyki informatyków odbywały się w firmach: ONG Infanca, Adolescencia i Malaga Micro, gdzie uczniowie wykonywali różne zadania: tworzenie kanału YouTube, praca w programie deweloperskim Word Press, sprawdzanie twardych dysków, diagnozowanie awarii, wymiana wadliwych podzespołów, optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych w przeglądarce Google, tworzenie responsywnej strony internetowej przy pomocy HTML, CSS i języka programowania Java Script.

- Pozwoliło to na doskonalenie posiadanych umiejętności zawodowych, a jednocześnie na zmierzenie się z obsługą programów w języku hiszpańskim. Uczniowie technikum obsługi turystycznej podczas swojej praktyki mieli ogromne możliwości pogłębienia wiedzy o kulturze, historii, architekturze, zabytkach, florze i faunie oraz innych atrakcjach turystycznych kraju śródziemnomorskiego, a przede wszystkim Malagi będącej stolicą zarówno Andaluzji, jak i wybrzeża Słońca. Odbywali praktyki w Malaga Adventures, QQBikes, Feel Hostels Siente Turismo. Przydzielone zadania polegały na zdobyciu wiedzy turystycznej i umiejętności samodzielnego przewodnictwa turystycznego, bezpośredniej obsługi turystów podczas mobilnego zwiedzania Malagi (na rowerach, hulajnogach i segwayach) oraz obsługiwaniu systemu rezerwacji poprzez stronę internetową i wewnętrznego systemu meldowania gości hotelowych w recepcji

- dodaje Małgorzata Tomczyk.

Praktykanci mieli możliwość pogłębienia wiedzy o zabytkach i kulturze, doskonalenia umiejętności interpersonalnych i komunikowania się zarówno w języku angielskim i hiszpańskim. Hiszpańscy pracodawcy byli bardzo otwarci, chętnie dzielili się z młodymi ludźmi wiedzą i doświadczeniem, a także wykazywali się dużą doza determinacji pokonując bariery językowe. Uczniowie byli chwaleni za odpowiedzialność, punktualność, stuprocentową frekwencję i duże zaangażowanie podczas realizacji przydzielonych zadań.

Pracodawcy na zakończenie praktyk, okazując uznanie dla naszych uczniów, zaprosili ich na pożegnalną kolację, a Enrike - szef firmy Malaga Adventures, będący również instruktorem tańca, zaprosił wszystkich naszych uczniów na lekcje salsy.
Pobyt na praktykach wiązał się nie tylko z obowiązkami, ale również z rekreacją i turystyką poznawczą. Podczas pobytu młodzież zwiedzała twierdzę Alcazaba i zamek Gibralfaro, skąd roztaczał się niepowtarzalny widok z panoramą Malagi na tle lazuru morza.

Wycieczka do wąwozu CAMINITO DEL REY pozwalała poznać środowisko geograficzne Hiszpanii: ukształtowanie powierzchni, sieć rzeczną, gleby, osadnictwo, rolnictwo i infrastrukturę drogową. Wędrówka po ścieżkach zawieszonych na ścianach skalnych na wysokości 100 metrów dostarczyła każdemu nieoczekiwanej dawki adrenaliny i pięknych wspomnień z tak niezwykłego miejsca stworzonego przez naturę. Było to ekstremalne przeżycie, które nawet we wspomnieniach wywołuje gęsią skórkę.

- Reasumując, mobilność uczniów w Maladze w ramach projektu „Międzynarodowe doświadczenia inspiracją do rozwoju” zapewniła uczniom naszej szkoły możliwość rozwoju zawodowego, kulturowego i społecznego. Umożliwiła pogłębienie ich umiejętności językowych, a także rozbudziła ciekawość świata i apetyt na dalszy rozwój prowadzący do sukcesu zawodowego.
Nauczycielki opiekujące się młodzieżą, panie Barbara Nanek i Agata Cabaj, miały powody do dumy, że uczniowie doskonale poradzili sobie podczas wyjazdu, otrzymali bardzo dobre rekomendacje od pracodawców oraz nawiązali nowe znajomości

- podkreśla Małgorzata Tomczyk.

Uczniowie tarnobrzeskiej "Prymasówki" na praktykach zawodowych w Maladze mieli również czas na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kuchni

Tarnobrzeg. Uczniowie "Prymasówki" mieli praktyki zawodowe w...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie