Tarnobrzeg. Uczniowie "Prymasówki" mieli praktyki zawodowe w stolicy Andaluzji. Przy okazji sporo zwiedzali, a było co! (ZDJĘCIA)

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Uczniowie tarnobrzeskiej "Prymasówki" na praktykach zawodowych w Maladze mieli również czas na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kuchni
Uczniowie tarnobrzeskiej "Prymasówki" na praktykach zawodowych w Maladze mieli również czas na zwiedzanie i poznawanie lokalnej kuchni ZS nr 1 Tarnobrzeg
Udostępnij:
Uczniowie technikum informatycznego oraz obsługi turystycznej Zespołu Szkół numer 1 w Tarnobrzegu, czyli popularnej "Prymasówki" odbyli praktyki w Maladze - jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii, w ramach projektu ”Międzynarodowe doświadczenie inspiracją do rozwoju" Programu Erasmus+. Projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej, realizowany przez FRSE-Narodową Agencję Programu Erasmus+.

Uczniowie "Prymasówki" na praktykach zawodowych w Maladze

Październikowy pobyt 26 uczniów na praktykach był zaplanowany ze szczegółami: przygotowanie językowe, wypłata kieszonkowego, wypełnianie stosownych dokumentów, pierwsza wizyta u pracodawców i przedstawienie szczegółowego planu pobytu, praktyk i programu kulturowego.

- Od samego początku podróży uczestnicy zaczęli doświadczać wrażeń, dla większości był to pierwszy w życiu lot samolotem i pierwsza egzotyczna podróż do kraju śródziemnomorskiego. Pierwszego dnia, pod opieką Giovanny z firmy Tribeka, odbyła się wycieczka po Maladze: zwiedzanie portu, katedry, podziwianie pięknych budowli, licznych muzeów, niespotykanych ulic wyłożonych marmurem, a przede wszystkim obserwowanie niezwykłych restauracji serwujących słynne tapas oraz aromatyczną kawę i popularne churrosy z czekoladą, można było usłyszeć rozmowy w wielu językach, ale przede wszystkim w ucho wpadała melodyjność i szybkie, ekspresyjne tempo języka hiszpańskiego. W niektórych miejscach zachwyt wzbudzały czarujące wystawy sklepowe, liczne sklepiki z pamiątkami, wyczuwało się kuszący aromat karmelizowanych orzechów - Sabor a Espania. Zwiedzanie egzotycznego targu Atarazanas, zabytkowej budowli o niezwykłej architekturze z wyjątkowym witrażem nad głównym wejściem, wywarło ogromne wrażenie ponieważ można było tam zakupić egzotyczne stworzenia morskie, kilkadziesiąt rodzajów serów, oliwek, owoców… oraz wędlin na czele ze słynną szynką dojrzewającą - jamon serrano

- wylicza Małgorzata Tomczyk, koordynator projektu.

Spacer nadmorskim deptakiem zapierał wszystkim dech: przede wszystkim urzekający widok na Morze Śródziemne i latarnię La Farolę, a wzdłuż plaży restauracje, artyści prezentujący swoje umiejętności wokalne, skupisko luksusowych hoteli i słynna plaża Malaguetta. Ogromnym zainteresowaniem naszych uczniów cieszył się Bizanguero – sprzedawca kwiatów bizangi, nie był to zwykły uliczny sprzedawca, ale elegancki mężczyzna w lśniącej, białej koszuli, czarnych spodniach, przepasany czerwonym pasem - roztaczał wokół siebie woń jaśminu. W Maladze uwielbiany ponieważ „sprzedawał emocje” - mężczyzna, który zakupi i wręczy bizangę swojej wybrance wyznaje jej w ten sposób miłość.

Spotkanie z pracodawcami

Po dawce wrażeń dostarczonych przez stolicę Costa del Sol uczniowie spotkali się z pracodawcami. Praktyki informatyków odbywały się w firmach: ONG Infanca, Adolescencia i Malaga Micro, gdzie uczniowie wykonywali różne zadania: tworzenie kanału YouTube, praca w programie deweloperskim Word Press, sprawdzanie twardych dysków, diagnozowanie awarii, wymiana wadliwych podzespołów, optymalizacja i pozycjonowanie stron internetowych w przeglądarce Google, tworzenie responsywnej strony internetowej przy pomocy HTML, CSS i języka programowania Java Script.

- Pozwoliło to na doskonalenie posiadanych umiejętności zawodowych, a jednocześnie na zmierzenie się z obsługą programów w języku hiszpańskim. Uczniowie technikum obsługi turystycznej podczas swojej praktyki mieli ogromne możliwości pogłębienia wiedzy o kulturze, historii, architekturze, zabytkach, florze i faunie oraz innych atrakcjach turystycznych kraju śródziemnomorskiego, a przede wszystkim Malagi będącej stolicą zarówno Andaluzji, jak i wybrzeża Słońca. Odbywali praktyki w Malaga Adventures, QQBikes, Feel Hostels Siente Turismo. Przydzielone zadania polegały na zdobyciu wiedzy turystycznej i umiejętności samodzielnego przewodnictwa turystycznego, bezpośredniej obsługi turystów podczas mobilnego zwiedzania Malagi (na rowerach, hulajnogach i segwayach) oraz obsługiwaniu systemu rezerwacji poprzez stronę internetową i wewnętrznego systemu meldowania gości hotelowych w recepcji

- dodaje Małgorzata Tomczyk.

Praktykanci mieli możliwość pogłębienia wiedzy o zabytkach i kulturze, doskonalenia umiejętności interpersonalnych i komunikowania się zarówno w języku angielskim i hiszpańskim. Hiszpańscy pracodawcy byli bardzo otwarci, chętnie dzielili się z młodymi ludźmi wiedzą i doświadczeniem, a także wykazywali się dużą doza determinacji pokonując bariery językowe. Uczniowie byli chwaleni za odpowiedzialność, punktualność, stuprocentową frekwencję i duże zaangażowanie podczas realizacji przydzielonych zadań.

Pracodawcy na zakończenie praktyk, okazując uznanie dla naszych uczniów, zaprosili ich na pożegnalną kolację, a Enrike - szef firmy Malaga Adventures, będący również instruktorem tańca, zaprosił wszystkich naszych uczniów na lekcje salsy.
Pobyt na praktykach wiązał się nie tylko z obowiązkami, ale również z rekreacją i turystyką poznawczą. Podczas pobytu młodzież zwiedzała twierdzę Alcazaba i zamek Gibralfaro, skąd roztaczał się niepowtarzalny widok z panoramą Malagi na tle lazuru morza.

Wycieczka do wąwozu CAMINITO DEL REY pozwalała poznać środowisko geograficzne Hiszpanii: ukształtowanie powierzchni, sieć rzeczną, gleby, osadnictwo, rolnictwo i infrastrukturę drogową. Wędrówka po ścieżkach zawieszonych na ścianach skalnych na wysokości 100 metrów dostarczyła każdemu nieoczekiwanej dawki adrenaliny i pięknych wspomnień z tak niezwykłego miejsca stworzonego przez naturę. Było to ekstremalne przeżycie, które nawet we wspomnieniach wywołuje gęsią skórkę.

- Reasumując, mobilność uczniów w Maladze w ramach projektu „Międzynarodowe doświadczenia inspiracją do rozwoju” zapewniła uczniom naszej szkoły możliwość rozwoju zawodowego, kulturowego i społecznego. Umożliwiła pogłębienie ich umiejętności językowych, a także rozbudziła ciekawość świata i apetyt na dalszy rozwój prowadzący do sukcesu zawodowego.
Nauczycielki opiekujące się młodzieżą, panie Barbara Nanek i Agata Cabaj, miały powody do dumy, że uczniowie doskonale poradzili sobie podczas wyjazdu, otrzymali bardzo dobre rekomendacje od pracodawców oraz nawiązali nowe znajomości

- podkreśla Małgorzata Tomczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie